Employees of the Fruit -Growing Research Division of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture held a webinar
Zviad Bobokashvili and Elene Maghlakelidze, employees of the Fruit-Growing Research Division of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture, held a scientific-practical webinar on the topic: "Plant growth regulators and main directions of their use in intensive apple orchards."
The webinar highlighted the importance of introducing less common agro-technological methods in apple production and the need to share knowledge available to farmers in this area. The seminar discussed the current problems in the use of plant growth regulators in intensive apple orchards, the initial results of scientific research, and the current challenges.
The aim of the webinar was to deepen theoretical knowledge about plant growth regulators and introduce methodologies for their practical use. This seminar will significantly help those working in the apple production sector to manage their farms more effectively.
Farmers, agronomists, specialists in the field, students, and individuals interested in this field participated in the webinar.
The Scientific-Research Center of Agriculture will continue to organize similar applied training events in the future to promote the development of the agricultural sector and raise awareness among farmers.