ივანე სარიშვილის სახელობის ნიადაგის კვლევის ლაბორატორიის თანამშრომლებმა ნიადაგის ლაბორატორიების მსოფლიო ქსელის სამუშაო შეხვედრაში მიიღეს მონაწილეობა
იტალიის დედაქალაქ რომში, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) სათაო ოფისში ნიადაგის ლაბორატორიების მსოფლიო ქსელის - Global Soil Laboratory Network (GLOSOLAN) სამუშაო შეხვედრა გაიმართა, სადაც მონაწილეობა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის პროფესორ ივანე სარიშვილის სახელობის ნიადაგის კვლევის ლაბორატორიის თანამშრომლებმა მიიღეს.
შეხვედრის ფარგლებში შემუშავდა GLOSOLAN-ის სამოქმედო გეგმა, რომელიც საერთაშორისოდ აღიარებული კვლევის მეთოდების დანერგვას გულისხმობს. ნიადაგის ლაბორატორიების მსოფლიო ქსელის წევრ ლაბორატორიებს მონაცემების გაცვლის და მიღებული შედეგების ჰარმონიზაციის საშუალება ექნებათ. GLOSOLAN-ის ფარგლებში, ლაბორატორიათაშორისი ხარისხის კონტროლის სისტემა შეიქმნა, რომელიც ჩატარებული ლაბორატორიული კვლევის სიზუსტის და მიღებული შედეგების სარწმუნოობის ზრდისკენ იქნება მიმართული.
GLOSOLAN-ის წევრ ლაბორატორიებს საშუალება ექნებათ სხვადსხვა ტრენინგსა და სემინარში მიიღონ მონაწილეობა, რაც ლაბორატორიებში დასაქმებული პერსონალის კვალიფიკაციის ამაღლებას და კვლევის უახლესი მეთოდების დანერგვას შეუწყობს ხელს.
ნიადაგის ლაბორატორიების მსოფლიო ქსელი 2017 წელს FAO-ს ინიციატივით შეიქმნა და მასში პროფ. ივანე სარიშვილის სახელობის ნიადაგის კვლევის ლაბორატორიასთან ერთად 100-ზე მეტი ლაბორატორიაა გაწევრიანებული.

The Research Laboratory of Soil named after Professor Ivane Sarishvili participated in the Soil Laboratories’ workshop of the Global Soil Laboratory Network
Global Soil Laboratory Network’s (GLOSOLAN) workshop was held at the headquarters of UN Food and Agriculture Organization (FAO), where participants of the Research Laboratory of Soil named after Professor Ivane Sarishvili of the Scientific-Research Center of Agriculture took place.
The GLOSOLAN Action Plan was developed within the framework of the meeting, which implies the introduction of internationally recognized research methods. The World Soil Laboratories will have the opportunity to exchange data and harmonize the received results. Within the framework of GLOSOLAN, the laboratory interconnection quality control system was developed to increase the accuracy of the research laboratory and the credibility of the obtained results.
GLOSOLAN member labs will have opportunity to participate in various training and seminars, which will help to increase the staff qualifications in laboratories and introduce the latest methods of research.
The World Network of Soil Laboratories was created in 2017 by FAO initiative and more than 100 laboratories are joined, including the Research Laboratory of Soils named after Professor Ivane Sarishvili.