აზიურ ფაროსანასთან ბრძოლის სამეცნიერო-საკონსულტაციო ჯგუფმა 2018 წლის მუშაობის შედეგები შეაჯამა
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მცენარეთა ინტეგრირებული დაცვის კვლევის დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა აზიურ ფაროსანასთან ბრძოლის 2018 წლის შედეგები შეაჯამეს.
2018 წელს, სოფლის მეურნეობის დარგის სპეციალისტთა ჯგუფმა დასავლეთ საქართველოში თხილნარებისა და ფერმერთა საკარმიდამო ნაკვეთების ფიტოსანიტარული მდგომარეობა შეისწავლა. სპეციალისტებმა ფერმერთა ნაკვეთებიდან მავნე ორგანიზმებით დაზიანებული თხილის ნიმუშებზე ლაბორატორიული კვლევები ჩაატარეს, რომლის შედეგადაც დადგინდა, რომ თხილის ძირითადი ნაწილი სოკოვანი დაავადებების შედეგად არის დაზიანებული. სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის და სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ შემუშავებული ფენოკალენდარული სქემის მიხედვით შეწამლულ ბაღებში თხილის მოსავლის 84% საღია, თვითნებურად შეწამლულ ბაღებში - 22%, შეუწამლავ ბაღებში კი მხოლოდ 8%-ია საღი.
2018 წლის განმავლობაში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ერთობლივი პროექტის „მობილური ექსტენცია“ ფარგლებში, აზიური ფაროსანას ბრძოლის ღონისძიებებსა და თხილის ბაღების მავნებელი დაავადებებისგან დაცვის საკითხებზე, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წარმომადგენლებმა 48 ტრენინგი და 22 საველე დღე ჩაატარეს.
აღსანიშნავია, რომ მცენარეთა ინტეგრირებული დაცვის კვლევის დეპარტამენტის წარმომადგენლები საქართველოში აზიური ფაროსანას ბიოაგენტის მოძიებაზე, ასევე, ბიოპრეპარატების გამოცდასა და მათი ეფექტიანობის ზრდაზე მუშაობენ. აზიური ფაროსანას წინააღმდეგ გამოიცადა როგორც საზღვარგარეთ წარმოებული, ასევე ქართველი მეცნიერების მიერ შექმნილი 10-ზე მეტი ბიოპრეპარატი.
შეხვედრაზე 2019 წელს დაგეგმილი სამუშაოების შესახებაც გამახვილდა ყურადღება. მეცნიერები აზიური ფაროსანას ბიოაგენტის ძიებას, ბიოპრეპარატების გამოცდასა და თხილის ბაღების ფიტოსანიტარული მდგომარეობის შესწავლას აგრძელებენ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გადაწყვეტილებით, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ბაზაზე ოზურგეთის მუნიციპალიტეტში, ანასეულში მიმდინარეობს მცენარეთა ინტეგრირებული დაცვის ლაბორატორიის მოწყობა, სადაც მეცნიერულ დონეზე აზიური ფაროსანას პრობლემატიკის შესწავლა, ბიოლოგიური აგენტების ძიება და გამრავლება მოხდება.
შეხვედრას საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი, გურამ ალექსიძე, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი, ლევან უჯმაჯურიძე, სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსის მოადგილე, ზურაბ ლიპარტია, აგრარული უნივერსიტეტის მცენარეთა დაცვის ინსტიტუტის წარმომადგენლები და აგრარული დარგის სპეციალისტები ესწრებოდნენ.

The scientific-consulting group fighting against the Brown Marmorated Stink Bug summed up the results of their work in 2018
The representatives of the department of Integrated Plant Protection Research of the Scientific-Research Center of Agriculture summarized the results of fighting against brown marmorated stink bug in 2018.
In 2018, a group of specialists of agricultural field examined the phytosanitary condition of hazelnut gardens and farms in Western Georgia. Specialists conducted laboratory studies on the nutrients that were damaged by the harmful organisms from the plots of the farmers, as a result of which the main part of the nut was damaged, the reason was in fungal diseases. According to the Phenolic calendar scheme developed by the Scientific-Research Center of Agriculture and the National Food Agency, 84% of the nut harvest is healthy in the garden, 22% is unspoiled in the sprayed gardens and only 8% in the non-sprayed gardens..
Within the framework of the Joint Project "Mobile Extension" of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, the representatives of the Scientific-Research Center of Agriculture held 48 trainings and 22 field days during 2018.
It is noteworthy that representatives of Integrated Plant Protection Research Department are working on the finding of bio-agent in Georgia against brown marmorated stink bug, as well as testing of bio-preparations and their effectiveness. The stink bug was tested as an overseas producer and more than 10 bio-preparations were created by Georgian scientists.
The meeting planned for 2019 was also focused on the meeting. The researchers continue to search for bio-agent against brown marmorated stink bug, to test bio-preparations and study phytosanitary conditions of hazelnut gardens.
Based on the decision of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, at the Municipality of Ozurgeti, in Anasieuli , the arrangement of the laboratory on Integrated Plant Protection is being conducted, where the research is underway on the problems of brown marmorated stink bug at the scientific level, as well the finding of bio-agents and propagation will be done.
The meeting was attended by the President of the Academy of Agricultural Sciences, Guram Aleksidze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, Levan Ujmajuridze, Deputy Head of National Food Agency, Zurab Lipartia, the representatives of the Plant Protection Institute of Agrarian University and by the specialists of agrarian field.