საქართველოს ველური ვაზის დაცვის მიზნით, 70 ფორმა უკვე მოძიებულია
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი, ღვინის ეროვნულ სააგენტოსთან თანამშრომლობით, აგრძელებს პროექტს „საქართველოს ველური ვაზის შესწავლა და დაცვა“. სამწლიანი პროექტის მიზანი ველური ვაზის ფორმების შესწავლა, გავრცელების თანამედროვე გეოგრაფიის დადგენა და დაცვაა.
პროექტის ხელმძღვანელმა, დავით მაღრაძემ ორწლიანი მუშაობის შედეგები სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის თანამშრომლებს, კავკასიის და საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტების მევენახეობა-მეღვინეობის ფაკულტეტის სტუდენტებს და დარგის სპეციალისტებს, ონლაინ შეხვედრაზე გააცნო. როგორც პროექტის ხელმძღვანელმა აღნიშნა, უკვე მოძიებულია ველური ვაზის 70 ფორმა. მიმდინარეობს ველური ვაზის გენეტიკური კვლევა, მისი ადგილის განსაზღვრა მსოფლიო მევენახეობის სფეროში, ასევე, ვაზის კულტურულ ჯიშებთან სიახლოვის დადგენა. პარალელურად, მეცნიერები ველური ვაზისგან დაყენებული ღვინის ენო-კარპოლოგიურ მონაცემებს სწავლობენ, საკონტოლოდ კი, საფერავი და კაბერნე სოვინიონი აქვთ აღებული.
აღსანიშნავია, რომ ველური ვაზი საქართველოს ფლორის ტიპური მცენარეა და წარსულში მთელს ტერიტორიაზე ფართოდ იყო გავრცელებული. 1982 წელს, ის საქართველოს წითელ წიგნში იყო შეტანილი. საქართველოს კანონი „ვაზის და ღვინის შესახებ“ ხაზს უსვამს საქართველოს ველური ვაზის მნიშვნელობას და მას, ვაზის ქართულს ჯიშებთან ერთად, „ეროვნულ სიმდიდრედ“ მიიჩნევს.
პროექტი „საქართველოს ველური ვაზის შესწავლა და დაცვა“ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ფუნდამენტური კვლევების გრანტის ფარგლებში ხორციელდება.

IN ORDER TO PROTECT THE WILD VINE OF GEORGIA, 70 FORMS HAVE ALREADY BEEN FOUND
The Scientific-Research Center of Agriculture, in cooperation with the National Wine Agency, continues the project "Study and Protection of Wild Vine in Georgia". The aim of the three-year project is to study wild vine forms, establish and preserve modern geography of distribution.
The head of the project, Davit Maghradze, presented the results of his two-year work to the staff of the Scientific-Research Center of Agriculture, to the students of the Faculty of Viticulture and Enology of the Caucasus and Georgian Technical Universities and to the specialists in the field at an online meeting. As the head of the project noted, 70 forms of wild vines have already been found. Genetic research of wild vines is being carried out, its place in the field of world viticulture is being determined, as well as the proximity to the cultivated varieties of vines is being determined. At the same time, scientists are studying the eno-carpological data of wines made from wild vines and Saperavi and Cabernet Sauvignon have been taken under control.
It should be noted that wild vine is a typical plant of the flora of Georgia and in the past was widespread throughout the territory. In 1982, it was included in the Red Book of Georgia. The Law of Georgia on Vine and Wine emphasizes the importance of Georgian wild vines and considers it, along with Georgian vine varieties, a "national treasure".
The project "Study and Protection of Wild Vine of Georgia" is implemented within the framework of the grant of fundamental research of Shota Rustaveli Georgian National Science Foundation.