საქართველოში ქართული მთის ჯიშის ძროხის გენეტიკური მრავალფეროვნების შესწავლა განხორციელდა
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი, აქტიურად აწარმოებს მცენარეთა, ცხოველთა, სასოფლო - სამეურნეო, მწერთა და სხვ. ადგილობრივი სახეობების, ჯიშების, ჯიშ-პოპულაციების მოძიებას, აღდგენას, კონსერვაციას და ახორციელებს მათთან დაკავშირებულ მულტიდისციპლინარულ, მათ შორის გენეტიკურ კვლევებს.
სწორად, ამ მიმართულებების შემადგენელი ნაწილია ის კვლევები, რომელიც ქართული ადგილობრივი ჯიშის ძროხის გენეტიკური მრავალფეროვნების, მათი პოპულაციურ-გენეტიკური სტრუქტურის და გენეტიკურ-ნათესაური კავშირების შესწავლასა და მსოფლიოში არსებულ ძროხის სხვა ჯიშებთან მათ ნათესაურ კავშირებს შეეხება.
ცენტრის მიერ მოძიებული ქართული მთის ჯიშის ძროხის ფშავ-ხევსურული და აჭარული პოპულაციებიდან, კვლევისთვის შერჩეულ იქნა 100 სულზე მეტი ტიპიური ინდივიდი და აღებულ იქნა ნიმუშები მიტოქონდრიული დნმ-ის სექვენირებისთვის. ფილოგენეტიკური ანალიზის შედეგებმა აჩვენა ქართული მთის ჯიშის ძროხის ერთეული ინდივიდების მჭიდრო გენეტიკური კავშირები მთელს მსოფლიოში გავრცელებულ მსხვილფეხა პირუტყვის სხვადასხვა ჯიშებთან. ამასთანავე, ქართული მთის ჯიშის ძროხის პოპულაციებში გამოვლინდა მანამდე უცნობი ჰაპლოტიპები და მათი მიტოქონდრიული გენომის უნიკალური მუტაციები, რომლებიც ხევსურულ და აჭარულ პოპულაციებს გამოყოფს ძროხის გლობალური პოპულაციებიდან.
ერთობლივი კვლევები განხორციელდა 2020-2024 წ.წ. შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის საგრანტო პროექტის ( №FR-19-21496) „ქართული მთის ჯიშის ძროხის გენეტიკური მრავალფეროვნების განსაზღვრა და სხვა ჯიშებთან ნათესაური კავშირის დადგენა“ ფარგლებში და მასში სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის, საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტის, ილიას უნივერსიტეტის, გ. ნათაძის სახელობის სანიტარიის, ჰიგიენის და სამედიცინო ეკოლოგიის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის და საქართველოს უნივერსიტეტის მეცნიერ თანამშრომლები მონაწილეობდა.
მიტოქონდრიული დნმ-ის სექვენირება განხორციელდა რ.ლუგარის საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის კვლევითი ცენტრის მატერიალურ-ტექნიკური ბაზაზე და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ეკოლოგიის ინსტიტუტის მოლეკულურ-გენეტიკური ლაბორატორიაში. კვლევის შედეგებზე დაყრდნობით მომზადდა ინფორმაცია DAD-IS (Domestic Animal Diversity Information System) გლობალურ მონაცემთა ბაზისათვის. ასევე, მიტოქონდრიული დნმ-ის სექვენირების მონაცემები განთავსდა აშშ-ს ბიოტექნოლოგიის ეროვნული საინფორმაციო ცენტრის ნუკლეოტიდურ ბაზაში (National Center for Biotechnology Information ).
ყველა ზემოაღნიშნული აღმოჩენები მყარ საფუძველს იძლევა საქართველო აღიარებულ იქნეს ძროხის მოშინაურების უძველეს კერად.

In Georgia, the study of the genetic diversity of Georgian mountain cow has been conducted
The Scientific-Research Center of Agriculture actively produces finding, restoring, conserving of the local breeds and population of plants, animals, beneficial agricultural insects, etc. and performs multidisciplinary studies, including genetic research associated with them.
It is the studies that are part of these directions that study the genetic diversity of the Georgian local cow, their population-genetic structure and genetic-like connections and with other breeds of cow in the world about their kinship.
From the Center to the Pshav-Khevsurian and Adjarian populations of the Georgian mountain breeds, more than 100 typical individuals were selected for the study and samples were taken for mitochondrial DNA sequencing. The results of the phylogenetic analysis have shown the close genetic connections of individuals of the Georgian mountain cow around the world with various breeds of cattle. At the same time, the Georgian mountain breeds of cow populations were identified previously unknown haplotypes and unique mutations of their mitochondrial genome, which separate the Khevsurian and Adjarian populations from global populations of cow.
Joint studies were carried out in 2020-2024, within the framework of the Shota Rustaveli National Science Foundation Grant Project (№FR-19-21496) "Defining the Genetic Diversity of the Georgian Mountain Cow and determining a kinship with other breeds" and LEPL Scientific-Research Center of Agriculture, Georgian Agrarian University, Ilia State University, G. Natadze Sanitation, Hygiene and Medical Ecology Scientific-Research Institute and the University of Georgia participated in it.
The mitochondrial DNA was seized at the material-technical base of the R. Lougar Center for Public Health Research and at the Molecular-Genetic Laboratory of the Institute of Ecology of Ilia State University. Based on the results of the study, information was prepared for the Global Database for DAD-IS (Domestic Animal Diversity Information System). Also, mitochondrial DNA sequencing data were posted in the National Center for Biotechnology (National Center for Biotechnology Information).
All of the above discoveries provide a solid basis for Georgia to be recognized as the oldest hub of cow.