სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი ცაგერში ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდა
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი, პროფესორი ლევან უჯმაჯურიძე, ცენტრის თანამშრომლებთან ერთად, ცაგერის მუნიციპალიტეტში ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდა.
შეხვედრა სოფელ წიფერჩში, ერთ-ერთი ადგილობრივი ფერმერის ნაკვეთზე გაიმართა, სადაც ამჟამად ცენტრის მიერ გადაცემული სათესლე მასალით ხორბლის ადგილობრივი ენდემური სახეობები და ტრადიციული ჯიშები მოჰყავთ.
„ტრადიციული ჯიშების დაბრუნება წარმოშობის რეგიონებში მნიშვნელოვანი ნაბიჯია ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნებისა და სოფლის მეურნეობის მდგრადი განვითარების გზაზე. ჩვენი მიზანია, მოძიებულმა და აღდგენილმა გენეტიკურმა რესურსებმა ფერმერთა ხელში გააგრძელოს სიცოცხლე და მოხდეს მათი გამოყენება, გამრავლება და შენარჩუნება.“ - აღნიშნა ლევან უჯმაჯურიძემ.
სადემონსტრაციო ნაკვეთზე განთავსებულია 88 ნიმუშისგან შემდგარი კოლექცია, რომელშიც გაერთიანებულია, როგორც ცენტრის მიერ საქართველოში მოძიებული 24 ადგილობრივი, ისე გერმანიის გატერსლებენის გენბანკიდან დაბრუნებული 64 გენეტიკური ნიმუში.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ თანამედროვე მიდგომით ტრადიციული გენეტიკური რესურსების დაცვა მხოლოდ თესლის ბანკში შენახვით არ შემოიფარგლება. განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს მათ შენარჩუნებას იმ რეგიონებში, სადაც ეს უძველესი სახეობები და ჯიშები ჩამოყალიბდა. სწორედ on-farm კონსერვაცია განიხილება ერთ-ერთი მნიშვნელოვან გზად კლიმატის ცვლილებების ფონზე სელექციური და პირველადი მეთესლეობის პროცესების წარმართვის, ფერმერთა სარგებლის გაზრდის, ასევე მოსახლეობაში ცნობადობის ამაღლების კუთხით.
„წარმოდგენილი ხორბლის სახეობები და ჯიშები თითქმის გაქრა რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონიდან. მათი გენეტიკური მასალა წლების განმავლობაში ინახებოდა უცხოურ გენბანკებში. დღეს ისინი დაუბრუნდნენ იმ მიწას, სადაც ოდესღაც გაჩნდა და გავრცელდა. ამას კი სჭირდება არა მხოლოდ კვლევა, არამედ ადამიანური ძალისხმევა და ადგილობრივი ფერმერების მოვლა-მოყვანის პროცესებში ჩართულობა“, - აღნიშნა სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის სტანდარტების, სერტიფიცირების, დაგეგმვისა და ეკონომიკური ანალიზის სამსახურის უფროსმა და პროექტის მენეჯერმა თამარ ჯინჯიხაძემ.
ღონისძიების ერთ-ერთ გამორჩეულ ნაწილს პურის დეგუსტაცია წარმოადგენდა — დამზადებული იმ უძველესი ხორბლებისგან, რომელიც წარსულში, რაჭა-ლეჩხუმის მინდვრებში მოჰყავდათ და ახლა, ხანგრძლივი წყვეტის შემდეგ, ადგილობრივ ფერმერებს დაუბრუნდათ.
ტრადიციული ჯიშების დაბრუნება FAO-ს პროექტის „კლიმატის ცვლილებებთან ადაპტირებული ტრადიციული ჯიშების შენარჩუნება ფერმერულ მეურნეობებში — in situ და ex situ კონსერვაციის ფორმებს შორის კავშირის გაძლიერება“ ფარგლებში მიმდინარეობს.

The Director of the Scientific - Research Center of Agriculture met with local farmers in Tsageri
The director of the Scientific-Research Center of Agriculture, Professor Levan Ujmajuridze, together with the center's employees, met with local farmers in Tsageri Municipality.
The meeting was held in the village of Tsiperchi, on the plot of one of the local farmers, where local endemic and traditional varieties of wheat are currently being grown using seed material provided by the Center.
"The return of traditional varieties to their regions of origin is an important step towards preserving biodiversity and sustainable development of agriculture. Our goal is for the discovered and restored genetic resources to continue their life in the hands of farmers and to be used, propagated and preserved," - noted Levan Ujmajuridze.
The demonstration plot houses a collection of 88 samples, which includes 24 local samples found by the center in Georgia, as well as 64 genetic samples returned from the Gattersleben Gene Bank in Germany. It was noted at the meeting that the modern approach to protecting traditional genetic resources is not limited to storing them in seed banks. It is of particular importance to preserve them in the regions where these ancient species and varieties were formed. On-farm conservation is considered one of the important ways to conduct selection and primary seeding processes in the face of climate change, increase farmers' profits, and raise awareness among the population.
The presented wheat species and varieties have almost disappeared from the Racha-Lechkhumi region. Their genetic material was stored in foreign gene banks for years. Today they have returned to the land where they once appeared and spread. This requires not only research, but also human effort and the involvement of local farmers in the cultivation and maintenance processes,” - noted Tamar Jinjikhadze, Head of the Standards, Certification, Planning and Economic Analysis Division and Project Manager of the Scientific-Research Center.
One of the highlights of the event was a bread tasting — made from ancient wheats that were once grown in the fields of Racha-Lechkhumi and have now, after a long hiatus, returned to local farmers.
The return of traditional varieties is taking place within the framework of the FAO project "Strengthening linkages between in situ/on-farm and ex-situ conservation of local PGRFA from Georgia and use for adaptation to climate change’’.