წიგნის „აგრარული ტერმინოლოგიის განმარტებითი ლექსიკონი“ პრეზენტაცია გაიმართა
ღვინის ეროვნულ სააგენტოში წიგნის „აგრარული ტერმინოლოგიის განმარტებითი ლექსიკონი“ პრეზენტაცია გაიმართა, რომელიც სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის თანამშრომლების ავტორობით გამოიცა. განმარტებით ლექსიკონში 4000-ზე მეტი ახალი სიტყვა/ტერმინია მოცემული, რომელიც უკანასკნელი წლების განმავლობაში დამკვიდრდა აგრარულ დარგში. სახელმძღვანელო განკუთვნილია უმაღლესი საგანმანათლებლო სასოფლო-სამეურნეო სპეციალობის ბაკალავრების, მაგისტრების და დოქტორებისათვის, ასევე ფერმერებისა და ფერმერულ მეურნეობებში მომუშავე სპეციალისტებისთვის.
წიგნის პრეზენტაციას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი, მოადგილე იური ნოზაძე, უწყებაში შემავალი საგენტოების ხელმძღვანელები, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის პრეზიდენტი ოთარ კვესიტაძე, ვიცე-პრეზიდენტი რამაზ ხუროძე, აკადემიკოსი თენგიზ ურუშაძე, ფერმერთა ასოციაციის პრეზიდენტი ნინო ზამბახიძე, საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის, საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტის და აგრარული დარგის სხვა წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
„სოფლის მეურნეობის ტერმინოლოგია არ გამოცემულია 50 წელზე მეტია, ამ ხნის განმავლობაში დარგი სხვადასხვა მიმართულებით გაძლიერდა. კლიმატის გლობალური ცვლილებები, გლობალიზაციის პრობლემები, ევროპასთან ჰარმონიზაციის მიმართულებები ახალი გამოწვევების წინაშე აყენებს აგრარული მეცნიერების სხვადასხვა დარგს, გაჩნდა თანამედროვე ტერმინები, ამიტომაც დღის წესრიგში დადგა აგრარული განმარტებითი ლექსიკონის გამოცემა“ - აღნიშნა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა, ლევან უჯმაჯურიძემ.
ლექსიკონში ახალ ტერმინებთან ერთად შენარჩუნებულია ტრადიციული ქართული ტერმინებიც, რომელიც აგრარულ დარგში დამკვიდრებულია. წიგნის ავტორები ახლო მომავალში დარგების მიხედვით თემატური ლექსიკონების გამოშვებას გეგმავენ.

Presentation of the book ’’Explanatory Dictionary of Agricultural Technology’’ was held
The presentation of the book ’’Explanatory Dictionary of Agricultural Technology’’ was held at the National Wine Agency, which was published with the authorship of the Scientific-Research Center of Agriculture. In the dictionary, there are more than 4000 new words/terminology that have existed in the agrarian sector over the last years. The guide is intended for Bachelor’s, Master’s and Doctors of Agricultural Sciences, also for farmers and specialists working in this field.
The presentation of the book is presented by the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili, Deputy Minister, Iuri Nozadze, Heads of Agencies under the Ministry, President of the Georgian National Academy of Sciences - Otar Kvesitadze, Vice-President Ramaz Khurodze, Academician Tengiz Urushadze, President of Farmers’ Association - Nino Zambakhidze, Georgian Academy of Agricultural Sciences, Georgian Agrarian University and other representatives of agrarian sector.
"Agricultural terminology has not been published for more than 50 years, during that time the field has been strengthened in different directions. Global changes in global climate, problems of globalization and the harmonization of Europe with new challenges in different fields of agrarian science, modern terms have emerged, that is why the agenda of the agrarian explanatory dictionary was put on the agenda’’ – remarked the Director of the Scientific-Research Center of Agriculture – Levan Ujmajuridze.
In addition to the new terms in the dictionary, traditional Georgian terms are maintained in the agrarian sector. The authors of the book are planning to release thematic dictionaries in the near future.