გურიაში თხილის ძირითადი ნაწილი სოკოვანი დაავადებების შედეგად არის დაზიანებული
სოფლის მეურნეობის სპეციალისტებმა გურიაში თხილნარის ფიტოსანიტარული მდგომარეობა შეამოწმეს. ლაბორატორიული ანალიზების შედეგად, თხილის დიდი ნაწილი სოკოვანი დაავადებების (ფომოფსისი, კიბო, ნაცარი, ალტერნარიოზი, ანთრაქნოზი, ციტოსპოროზი, ვარდისფერი ობი, ფუზარიოზი) შედეგად არის დაზიანებული. კვლევები სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მცენარეთა ინტეგრირებული დაცვის კვლევის და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ლაბორატორიის მცენარეთა მავნე ორგანიზმების დიაგნოსტიკის დეპარტამენტებში ერთობლივად მიმდინარეობდა.
ლაბორატორიული კვლევების ჩასატარებლად, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ლაბორატორიის, სურსათის ეროვნული სააგენტოს და გურიის რეგიონალური საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის წარმომადგენლებმა მავნე ორგანიზმებით დაზიანებული თხილის ნიმუშები ლანჩხუთის, ოზურგეთის და ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტების სოფლების ფერმერთა ნაკვეთებიდან აიღეს.
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მცენარეთა ინტეგრირებული დაცვის კვლევის დეპარტამენტის სპეციალისტებმა შეუწამლავი და შეწამლული თხილის მოსავალი ერთმანეთს შეადარეს. შედეგების მიხედვით, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის და სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ შემუშავებული ფენოკალენდარული სქემის მიხედვით შეწამლული თხილის ბაღებში მოსავლის 84% საღია, ფაროსანათი დაზიანებული - 3%, სოკოვანი დაავადებებით დაზიანებული კი 9%-ია. შეუწამლავ ბაღებში თხილის მხოლოდ 8%-ია საღი, 66%-სოკოვანი დაავდებებით დაზიანებული, 6% - ფაროსანათი მიყენებული ზიანია. იმ ფერმერებმა, ვინც თხილის ბაღების შეწამვლისას სპეციალისტების რჩევები არ გაიზიარეს, თხილის მოსავალის მხოლოდ 22% საღი, 6% ფაროსანათი, 60% კი სოკოვანი დაავადებებით დაზიანებული მიიღეს. სპეციალისტების განცხადებით, პრობლემებია თხილის ბაღებშიც, სადაც დარღვეულია თხილის მოვლა-მოყვანის და სხვლა-ფორმირების წესები.
მიღებული კვლევების შედეგად, სოფლის მეურნეობის სპეცალისტების მიერ შემუშავდა კონკრეტული რეკომენდაციები, რომლებიც ფერმერებს დაურიგდებათ. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ერთობლივი პროექტის „მობილური ექსტენცია“ ფარგლებში სპეციალისტები აქტიურად აგრძელებენ ფერმერებთან შეხვედრებს და კონსულტაციების გაწევას.

The main part of the hazelnut in Guria is damaged by fungal diseases
Agricultural specialists checked the phytosanitary situation in Tkhilinari in Guria. As a result of laboratory analysis, a large portion of hazelnuts are damaged by fungal diseases (fomofsis, cancer, ash, alternarioza, anthracnose, cytospora, pink mould, fusariosis). The researches were conducted jointly in the diagnostic departments of plant pests – Integrated Plant Protection Research department and Laboratory of the Ministry of Agriculture (LMA).
The samples of the hazelnuts damaged by harmful organisms were taken from the farmers’ plots in Lanchkhuti, Ozurgeti and Chokhatauri municipalities in order to conduct laboratory research by the Scientific-Research Center of Agriculture, Laboratory of the Ministry of Agriculture, National Food Agency and representatives of the regional information-consultation centers in Guria.
The specialists of the Integrated Plant Protection Research of the Scientific-Research Center of Agriculture compared the hazelnut harvest to each other – sprayed with pesticide and not sprayed. According to the phenomenal scheme elaborated by the Scientific-Research Center of Agriculture and National Food Agency, the results showed that in the sprayed hazelnut gardens - 84% of the harvest is healthy, damaged with Brown Marmorate Stink Bugs – 3%, damaged with fungal diseases – 9 %. In the not sprayed gardens only 8% of hazelnuts are healthy, 66 % are damaged from fungal diseases and 6 % from Brown Marmorate Stink Bugs. Those farmers, who did not share the advice of specialists concerning the gardens of hazelnuts, received only 22% of the healthy harvest, 6 % is damaged by Brown Marmorate Stink Bugs and 60 % from fungal diseases. According to specialists, there are problems in hazelnut gardens, where the rules of hazelnuts’ caring-growing and pruning-forming have been violated.