სამცხე-ჯავახეთში ფერმერებს კონსულტაციები გაუწიეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ერთობლივი პროექტის „მობილური ექსტენცია“ ფარგლებში, ფერმერებს სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში მეცხოველეობის, ვეტერინარიის და რძის პირველადი დამუშავების საკითხებზე სპეციალისტებმა კონსულტაციები გაუწიეს. სოფლის მეურნეობის რეგიონალური საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წარმომადგენლებმა ნინოწმინდის, ახალქალაქის, ასპინძისა და ახალციხის მუნიციპალიტეტების სოფლების მეცხოველეობის ფერმები დაათვალიერეს, დარგში მიმდინარე სამუშაოებს და არსებულ პრობლემებს გაეცნენ. ფერმერებს რეკომენდაციები მსხვილფეხა პირუტყვის მოვლა-მოშენების, ჯიშობრივი გაუმჯობესების, საკვები ნედლეულის დამზადებისა და დაბალანსებული საკვების შედგენის მიმართულებით მიიღეს. ყურადღება გამახვილდა ფერმებში არსებულ ვეტერინარულ-სანიტარული მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად გასატარებელი ღონისძიებების, განსაკუთრებით საშიში ინფექციების მიმართ ბრძოლის ღონისძიებების და დაავადებების თავიდან არიდების, ასევე, უვნებელი და ხარისხიანი რძის წარმოებისა და გადამუშავების მექანიზმებზე.
პროექტი „მობლური ექსტენცია” 2016 წლიდან ხორციელდება, მისი მიზანი ფერმერების მხარდაჭერა და აგრარულ დარგში სიახლეების გაცნობაა. პროექტის ფარგლებში უკვე 14 ათასამდე ფერმერს გაეწია კონსულტაცია.
მობილური ექსტენციის ფარგლებში, ფერმერებთან შეხვედრები 31 ოქტომბრიდან 2 ნოემბრის ჩათვლით რაჭა-ლეჩხუმის და ქვემო სვანეთის მხარეში (სოფლები - დაბა ლენტეხი, ხოფური, ოყურეში, ორბელი, ჭრებალო, ბუგეული, სორი, უწერა, გლოლა) გაიმართება.

Farmers were consulted in Samtskhe-Javakheti
The farmers were consulted in Samtskhe-Javakheti region within the framework of the Joint Project "Mobile Extension" of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and the Scientific-Research Center of Agriculture in the field of animal husbandry, veterinary and dairy processing. The representatives of the Information-Consultation Centers and representatives of the Scientific-Research Center of Agriculture visited the livestock farms in the villages of Ninotsminda, Akhalkalaki, Aspindza and Akhaltsikhe municipalities and got acquainted with ongoing works and existing problems. Farmers' were given recommendations on caring and breeding of the cattle, breeding improvements and on the preparation of the food raw material and balanced food. They drew attention on improving the veterinary-sanitary conditions in the farms, preventing measures to combat the hazardous infections and preventing diseases, as well as mechanisms for production and processing of dairy products.
The project "Mobility Extension" has been implemented since 2016. Its purpose is to support the farmers and introduce innovations in the agricultural sector. Within the project already 14 thousand farmers have been consulted.
Within the framework of the Mobile Extension, meetings with farmers will be held between October 31 and November 2 in villages of Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti (villages - Lentekhi, Khopuri, Okure, Orbeli, Chrebalo, Bugeuli, Sori, Utsera, Glola).