რაჭა-ლეჩხუმში ფერმერებთან შეხვედრები გაიმართა
რაჭა-ლეჩხუმის და ქვემო სვანეთის მხარეში პროექტის „მობილური ექსტენცია“ ფარგლებში ფერმერებთან შეხვედრები გაიმართა. სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის და რეგიონალური საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის წარმომადგენლებმა ლენტეხის, ამბროლაურის, ცაგერის და ონის მუნიციპალიტეტების მაცხოვრებლებს მეცხოველეობის, ვეტერინარიის, მცენარეთა დაცვის და ფუტკრის ოჯახების მოვლა-მოშენების კუთხით რეკომენდაციები გაუწიეს.
ფერმერებთან შეხვედრაზე სპეციალისტებმა ფუტკრის ოჯახების მოვლა-მოშენების, საფუტკრის მოწყობის, დამატებითი კვების, ფუტკრის დაავადებების იდენტიფიცირების, მასთან ბრძოლის ეფექტური მეთოდების და თანამედროვე სამკურნალო-პროფილაქტიკური საშუალებების გამოყენებაზე გაამახვილეს ყურადღება. ფერმერები ასევე გაეცნენ მცენარეთა მავნებელ დაავადებათა ტიპებს, მათ წინააღმდეგ ბრძოლის ღონისძიებებს და პესტიციდების შერჩევის საკითხებს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ერთობლივი პროექტის „მობილური ექსტენცია“ ფარგლებში ფერმერებთან შეხვედრები მცხეთა-მთიანეთის რეგიონში (სოფლები - შუაფხო, წილკანი, მუხრანი, ციხისძირი და დაბა თიანეთი) 12-დან 14 ნოემბრის ჩათვლით გაიმართება.

Meetings with farmers were held in Racha-Lechkhumi
In Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti, meetings were held with farmers within the project "Mobile Extension". The representatives of the Scientific-Research Center of Agriculture and Information-Consultation Centers have provided recommendations for livestock, veterinary, plant protection and bee families in Lentekhi, Ambrolauri, Tsageri and Oni municipalities.
At the meeting with the farmers, specialists focused on the maintenance of bee breeding, arrangement of apiaries, additional food, bee diseases, effective methods of fighting against it and using modern medicinal and prophylactic means. Farmers also got acquainted with types of plant diseases, measures how to fight against them and issues of selecting pesticides.
The meetings with farmers in the Mtskheta-Mtianeti region (villages - Shuapkho, Tsilkani, Mukhrani, Tsikhisdziri and Daba Tianeti) will be held in the frames of the Joint Project "Mobile Extension" of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and the Scientific-Research Center of Agriculture from 12 to 14 November.