კავკასიური წაბლა ჯიშის მსხვილფეხა პირუტყვის მოძიება-აღდგენა დაიწყო
გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) პროექტის „აღმოსავლეთ ევროპაში ორმაგი პროდუქტიულობის მსხვილფეხა პირუტყვის შენარჩუნება და განვითარება“ ფარგლებში, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მეცხოველეობის, ვეტერინარიის და საკვებწარმოების კვლევის დეპარტამენტის თანამშრომლებისთვის ტრენინგი ჩატარდა. FAO-ს ევროპელმა ტრენერებმა მეცხოველეობის სპეციალისტებს მსხვილფეხა პირუტყვის ჯიშობრიობის დადგენის მიმართულებით თეორიული და პრაქტიკული ცოდნა გაუზიარეს. პროექტი კავკასიური წაბლა ჯიშის მსხვილფეხა პირუტყვის მოძიებას, მისი გენეტიკური ნიმუშების აღებას და ჯიშის შესწავლას გულისხმობს.
პროექტის პირველ ეტაპზე მეცხოველობის სპეციალისტები ნინოწმინდის, ახალქალაქის, ახალციხის, დმანისის, წალკისა და დედოფლისწყაროს ფერმებს დაათვალიერებენ, სადაც კავკასიური წაბლა ჯიშის პირუტყვი ტრადიციულად იყო გავრცელებული. პირუტყვის ჯიშობრიობის დადგენის მიზნით მოხდება გენეტიკურ ნიმუშების და განაზომების აღება და ფერმერებთან ერთად კითხვარების შევსება. პროექტის მიზანი აბორიგენული ჯიშების აღდგენა და მაღალპროდუქტიული პირუტყვის წარმოებაა.
საქართველოში აღებული გენეტიკური ნიმუშები ავსტრიის ლაბორატორიაში გადაიგზავნება, სადაც ასევე დადგინდება რამდენად აქვთ კავკასიურ, სომხურ და უკრაინულ ჯიშებს ერთმანეთთან ნათესაური კავშირი და შესაძლებელია თუ არა, ჯიშის გაუმჯობესების მიზნით, მათი შეჯვარება.
მიღებული ანალიზების შედეგად მსხვილფეხა პირუტყვის მონაცემებზე შეიქმნება კატალოგი, სადაც მის პროდუქტიულობაზე და ჯიშის მახასიათებლებზე სრული ინფორმაცია განთავსდება.
პროექტი „აღმოსავლეთ ევროპაში ორმაგი პროდუქტიულობის მსხვილფეხა პირუტყვის შენარჩუნება და განვითარება“ საქართველოში, სომხეთსა და უკრაინაში ერთობლივად მიმდინარეობს.

The restoration and retrieval of the Caucasian Tsabla breed begins
Within the framework of the FAO (Food and Agriculture Organization) project ,, Conservation and development of dual-purpose cattle breeds in Eastern Europe’’, the training was organized for the staff of the department of Livestock Breeding, Veterinary and Forage Production of the Scientific-Research Center of Agriculture. FAO's European trainers shared the theoretical and practical knowledge in the direction of determining the breeds of cattle. The aim of the project is to search the Caucasian Tsabla breed, which implies to take the samples and study the breed.
At the first stage of the project, specialists of Livestock Breeding will visit the Ninotsminda, Akhalkalaki, Akhaltsikhe, Dmanisi, Tsalka and Dedoplistskaro farms, where Caucasian Tsabla breed cattle were traditionally widespread. With the purpose of determining the breed of cattle, genetic samples and measurements will be taken and the questionnaires will be filled up with farmers. The aim of the project is to restore the aboriginal breeds and produce high-quality livestock.
The genetic samples taken in Georgia will be sent to the laboratory of Austria and there will be determined whether the breeding relationships exist between the Georgian, Armenian and Ukrainian breeds and it will be possible to find out whether it is possible to make their cross-breeding with the purpose of the breed improvement or not.
As a result of analyzes, a catalog will be created on the data of the cattle, where complete information on its productivity and characteristics of the breed will be placed.
The project ,,Conservation and development of dual-purpose cattle breeds in Eastern Europe’’ is underway jointly in Georgia, in Ukraine and in Azerbaijan.