წიგნის „ქართული ვაზის ჯიშები“ პრეზენტაცია გაიმართა
მწერალთა სახლში წიგნის „ქართული ვაზის ჯიშები“ პრეზენტაცია გაიმართა, რომელიც პროფესორ ლევან უჯმაჯურიძის, მწერალ გიორგი კაკაბაძის და სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიური დოქტორის ლონდა მამასახლისაშვილის ავტორობით გამოიცა. წიგნში მოცემულია ინფორმაცია ვაზის ქართულ, ადგილობრივ და სელექციურ 614 ჯიშზე, თავმოყრილია ყველა ის მასალა, რომელიც ამა თუ იმ ჯიშის შესახებაა ცნობილი: დასახელება, სახელწოდების ახსნა, სინონიმები, ვაზის ისტორია, ბიოლოგიური აღწერა (ფოთოლი, მტევანი, მარცვალი), ვაზის ვეგეტაცია, მოსავლიანობა, ტექნიკური მონაცემები (მჟავიანობა - შაქრიანობა), მიღებული ღვინის დახასიათება და 300-ზე მეტი უნიკალური ფოტომასალა.
წიგნი უნიკალურია იმ კუთხითაც, რომ მასში თავმოყრილია დღემდე, ქართველი, თუ უცხოელი მკვლევარების მიერ გამოცემული ვაზის ქართული ჯიშების შესახებ ინფორმაცია.
წიგნის პრეზენტაციას განათლების, მეცნიერების, კულტურის და სპორტის მინისტრი მიხეილ ბატიაშვილი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის პრეზიდენტი გიორგი კვესიტაძე, აბბა ალავერდელი მიტროპოლიტი დავითი, ღვინის კომპანიების წარმომადგენლები, მეღვინეები და დარგის სხვა სპეციალისტები ესწრებოდნენ.
“ჩვენთვის მნიშნელოვანია გაგრძელდეს ის ისტორია, რომელიც ამპელოგრაფიული წიგნების გამოცემასთან დაკავშირებით გვაქვს. ბევრი რამ ჩვენს სფეროში იცველბა, მათ შორის ის კოლექცია, რაზეც ჩვენი ავტორები მუშაობენ, ხდება ახალი ჯიშების მოძიება და იდენტიფიკაცია. ჩვენი პოლიტიკა მევენახეობის კუთხით უკავშირდება ზუსტად იმ ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნებას და გაცოცხლებას, რომელიც ქვეყანას გააჩნია. ეს არ არის მხოლოდ რამდენიმე სამრეწველო ჯიშის არჩევა, რომელსაც დიდი პოტენციალი და ცნობადობა გააჩნია, არამედ ძალიან მნიშვნელოვანია იყოს ჯიშების მრავალფეროვნება, რომელიც განვითარების უწყვეტი წყაროა. ეს მრავალფეროვნება კი სწორედ ჯიშების იდენტიფიკაციას, აღწერას და შეფასებას გულისხმობს და ამისთვის მინდა დიდი მადლობა გადავუხადო ავტორებს“, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა.
პირველ ეტაპზე წიგნი ქართულ ენაზე გამომცემლობის „პეგასი“-ს მიერ 1000 ეგზემპლიარად დაიბეჭდა. სამომავლოდ იგეგმება წიგნის ინგლისურ და გერმანულ ენოვანი ვერსიების გამოცემა.

The presentation of the book "Georgian Vine Varieties" was held
The presentation of the book ,,Georgian Vine Varieties’’ was held in the Writers’ House of Georgia, which was published by authorship of the Professor Levan Ujmajuridze, writer Giorgi Kakabadze and Londa Mamasakhlisashvili, Academic doctor of agricultural sciences. The book contains information on 614 varieties, Georgian, local and selective varieties of grapevine. All the materials that are known about the variety are collected: name, explanation of the name, synonyms, vine history, biological description (leaf, bunch, berries), vine vegetation, yield, technical data (acidity - sugar content), the characteristics of the reception of wine and more than 300 unique photographic material.
The book is unique in the sense that it contains information about Georgian grape varieties issued by Georgian or foreign researchers.
Mikheil Batiashvili, the Minister of Education, Science, Culture and Sport, Levan Davitashvili, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Giorgi Kvesitadze, President of Georgian National Academy of Sciences, the Metropolitan of Alaverdi - Abba David, representatives of wine companies, winemakers and other specialists attended the presentation.
"It is important for us to continue the history that we have in relation to the ampelography books. Many things change in our field, including the collection on which our authors work; finding and identification of new varieties is happening. Our policy related to viticulture is connected precisely to biodiversity, conservation and restoration, which the country has. It is not just a choice of several industrial varieties, which have a great potential and awareness, but it is very important to have a diversity of these varieties, that are a continuous source of development. This diversity means identification, description and assessment of the varieties and I would like to thank the authors for this" - remarked Levan Davitashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture.
At the first stage the book was published in Georgian language by ,,Pegasus’’ Publishers into 1000 copies. In the future, the English and German editions of the book will be published.