თბილისში მეაბრეშუმეობის საერთაშორისო ასოციაციის (BACSA) 11-ე კონფერენცია გაიმართა
თბილისში, 16–21 ნოემბერს, მეაბრეშუმეობის საერთაშორისო ასოციაციის (BACSA) მე-11 საერთაშორისო კონფერენცია „აბრეშუმთან დაკავშირებული ტრადიციული ცოდნის გამოყენება კულტურული, შემოქმედებითი ინდუსტრიებისა და ტურისტული მიზნებისთვის“ (CULTUSERI 2025) გაიმართა.
კონფერენციაში მონაწილეობდა 13 ქვეყნის წარმომადგენელი მათ შორის, ბულგარეთის, იტალიის, ჩინეთის, იაპონიის და სხვა ქვეყნების მეაბრეშუმეები.
კონფერენციაზე მონაწილეებმა წარადგინეს უახლესი კვლევების შედეგები და პრაქტიკული გამოცდილება აბრეშუმის წარმოების, სელექციის, ინოვაციური ტექნოლოგიებისა და ტრადიციული ცოდნის თანამედროვე გამოყენების მიმართულებით.
კონფერენციაზე სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მეაბრეშუმეობის ლაბორატორიის უფროსმა ნარგიზ ბარამიძემ წარადგინა მოხსენება „აბრეშუმის ჭიის გენოფონდი და მისი მნიშვნელობა ქართული აბრეშუმის აღორძინებაში“, სადაც განხილული იყო თუთის აბრეშუმხვევიას ქართული გენეტიკური რესურსების შენარჩუნების მნიშვნელობა, ჯიშთა მრავალფეროვნება და მათი გამოყენების პერსპექტივები.
კონფერენციის ფარგლებში, მონაწილეებმა დაათვალიერეს სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წილკნის ბაზაზე არსებული მეაბრეშუმეობის ლაბორატორია, სადაც ადგილზე გაეცნენ მიმდინარე კვლევებსა და პრაქტიკულ სამუშაოებს.
ლაბორატორია ემსახურება თუთის აბრეშუმხვევიას გენოფონდის შენარჩუნებას, ახალი ჯიშების გამოყვანას, სასელექციო პროგრამების განხორციელებას და თუთის ნარგაობის მოვლას, ასევე, მეაბრეშუმეობის დარგში ინოვაციური ტექნოლოგიების შემუშავებას და ტრადიციული ცოდნის პრაქტიკაში აქტუალური გამოყენებას. გენოფონდში დაცულია უძველესი ხალხური ჯიშები და მეცნიერული სელექციის შედეგად მიღებული ჯიშები, რომლებიც დღემდე უზრუნველყოფენ მაღალი ხარისხის ქართულ აბრეშუმს.
აღნიშნული კონფერენცია წარმოადგენს მნიშვნელოვან პლატფორმას ქვეყნებს შორის საერთაშორისო თანამშრომლობის, ცოდნისა და საუკეთესო პრაქტიკების გაზიარებისთვის, რაც ხელს უწყობს აბრეშუმის სფეროს მდგრად განვითარებას გლობალურ დონეზე.
ღონისძიება Horizon Europe-ის ARACNE პროექტთან თანამშრომლობით და საქართველოს სახელმწიფო აბრეშუმის მუზეუმის, საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტის და სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ორგანიზებით გაიმართა.

The 11th Conference of the Black, Caspian Seas and Central Asia Silk Association (BACSA) was held in Tbilisi
The 11th International Conference of the Black, Caspian Seas and Central Asia Silk Association (BACSA) - “Using Traditional Silk-Related Knowledge for Cultural, Creative Industries and Tourism Purposes” (CULTUSERI 2025) was held in Tbilisi from November 16-21.
The representatives from 13 countries participated in the conference, including sericulturists from Bulgaria, Italy, China, Japan and other countries. At the conference, participants presented the latest research results and practical experience in silk production, selection, innovative technologies and modern use of traditional knowledge.
At the conference, Nargiz Baramidze, Head of the Sericulture Laboratory of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture, presented a report entitled “Silkworm Gene Pool and Its Importance in the Revival of Georgian Silk,” which discussed the importance of preserving Georgian genetic resources of mulberry silkworm, the diversity of varieties, and the prospects for their use.
Within the framework of the conference, the participants visited the Sericulture Laboratory located at the Tsilkani base of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture, where they were introduced to the ongoing research and practical work on site.
The laboratory serves to preserve the gene pool of mulberry silkworms, breed new varieties, implement breeding programs and care for mulberry plantations, as well as develop innovative technologies in the field of sericulture and apply traditional knowledge in practice. The gene pool preserves ancient folk varieties and varieties obtained as a result of scientific selection, which still provide high-quality Georgian silk.
This conference is an important platform for international cooperation, knowledge sharing, and best practices among countries, which contributes to the sustainable development of the silk sector at the global level.
The event was held in collaboration with Horizon Europe's ARACNE project and organized by the Georgian State Silk Museum, the Georgian Agrarian University and the LEPL Scientific- Research Center of Agriculture.