მცხეთა-მთიანეთის რეგიონში ფერმერებს კონსულტაციები გაეწიათ
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ერთობლივი პროექტის „მობილური ექსტენცია“ ფარგლებში მცხეთა-მთიანეთის რეგიონში ფერმერებთან შეხვედრები გაიმართა. სოფლის მეურნეობის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის სპეციალისტებმა დუშეთის, მცხეთის და თიანეთის მუნიციპალიტეტების სოფლებში ადგილობრივებს მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვის მოვლა-მოშენებისა და შენახვის, ჯიშთაგანახლების, ხელოვნური განაყოფიერების, საკვებწარმოების, ვეტერინარიის, ინფექციური და ინვაზიური დაავადებების და მათი პროფილაქტიკის, უვნებელი რძის წარმოებისა და გადამუშავების და დამბალხაჭოს წარმოების ტექნოლოგიების შესახებ ინფორმაცია მიაწოდეს.
ფერმერებთან შეხვედრების დროს მნიშვნელოვანი ყურადღება ბიოლოგიურად სუფთა პროდუქტის წარმოებას, ღია გრუნტში ბოსტნეული კულტურების მოვლა-მოყვანას და კარტოფილის წარმოებას დაეთმო.
პროექტი „მობილური ექსტეცია“ 2016 წლიდან მთელი საქართველოს მასშტაბით ხორციელდება და მისი მიზანი ფერმერების მხარდაჭერა და მათთვის ადგილზე კონსულტაციების გაწევაა.
19-21 ნოემბერს კახეთის რეგიონის საგარეჯოს, გურჯაანის, ლაგოდეხის, ყვარელის, ახმეტის, და თელავის მუნიციპალიტეტებში (სოფლები - გიორგიწმინდა, კარდენახი, ველისციხე, კართუბანი, ვარდისუბანი, ახალსოფელი, ენისელი, ქვემო ალვანი, მაღრაანი, ფშაველი, რუისპირი) ფერმერებთან შეხვედრები გაიმართება.

Farmers were consulted in Mtskheta-Mtianeti Region
The meetings with farmers were held in the Mtskheta-Mtianeti region within the framework of the joint Project "Mobile Extension" of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the Scientific-Research Center of Agriculture. The specialists of the Information-Consultation Centers and the Scientific-Research Center of Agriculture in the villages of the municipalities informed the locals about the caring and breeding of the cattle, artificial insemination, food, veterinary, infectious and invasive diseases and their prevention, production of safe milk and processing and ,,dambalkhacho’’ technologies.
During the meetings with the farmers, great attention was paid to the biologically clean products, the maintenance of vegetable crops in an open ground and the production of potato.
The project "Mobile Extension" is implemented in whole Georgia since 2016 and its purpose is to support the farmers and provide consultations on the place.
The Meetings will be held on November 19-21 in the villages of Sagarejo, Gurjaani, Lagodekhi, Kvareli, Akhmeta and Telavi municipalities (villages - Giorgitsminda, Kardenakhi, Velistsikhe, Kartubani, Vardisubani, Akhalsopeli, Enzeli, Kvemo Alvani, Maghraani, Pshaveli, Ruispiri).