კახეთში ფერმერებს კონსულტაციები გაეწიათ
პროექტის „მობილური ექსტენცია“ ფარგლებში კახეთის რეგიონის საგარეჯოს, გურჯაანის, ლაგოდეხის, ყვარელის, ახმეტის და თელავის მუნიციპალიტეტების ფერმერებთან შეხვედრები გაიმართა. სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის და სოფლის მეურნეობის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის წარმომადგენლებმა ფერმერებს ადგილზე კონსულტაციები გაუწიეს.
სპეციალისტებმა ვაზის, ბოსტნეული და მარცვლეული კულტურების მოვლა-მოყვანის თანამედროვე ტექნოლოგიებსა და მავნებელ-დაავადებებთან ბრძოლის ღონისძიებებზე, ასევე ფუტკრის ოჯახების მოვლა-მოშენებასა და საფუტკრის მოწყობის შესახებ ინფორმაცია მიაწოდეს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ერთობლივი პროექტი „მობილური ექსტენცია“, რომელიც ფერმერების ცნობიერების დონის ამაღლებას უწყობს ხელს, 2016 წლიდან ხორციელდება. ამ ხნის განმავლობაში მთელი საქართველოს მასშტაბით 20 ათასზე მეტ ფერმერს გაეწია კონსულტაცია.

Farmers were consulted in Kakheti
The meetings were held with farmers of Sagarejo, Gurjaani, Lagodekhi, Kvareli, Akhmeta and Telavi municipalities in Kakheti region within the project "Mobile Extension". The representatives of the Scientific-Research Center of Agriculture and Informational-Consultation Centers have consulted the farmers on the place.
The specialists have provided information about the modern technologies and care-cultivation for diseases of the vine, vegetable and cereal cultures, as well as the maintenance of bee-keeping and beehive of bee families.
The joint project "Mobile Extension" of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the Scientific-Research Center of Agriculture, which promotes the level of consciousness of farmers, has been implemented since 2016. During this period more than 20 thousand farmers have been consulted throughout Georgia.