ნიადაგის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით სამეცნიერო კონფერენცია და სტუდენტებთან შეხვედრა გაიმართა
ნიადაგის მსოფლიო დღის აღნიშვნას სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი შეუერთდა. პროფესორ ივანე სარიშვილის სახელობის ნიადაგის კვლევის ლაბორატორიის უფროსმა, გიორგი ღამბაშიძემ ღვინის კომპანიაში „შუმი“ საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის მევენახეობა-მეღვინეობის ფაკულტეტის სტუდენტებთან შეხვედრა გამართა და ეკოსისტემასა და სასოფლო-სამეურნეო წარმოებაში ნიადაგის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
სტუდენტებთან შეხვედრისას გიორგი ღამბაშიძემ ნიადაგწარმოქმნის თავისებურებებსა და ნიადაგის ნაყოფიერების მახასიათებლებზე ისაუბრა, რომლებსაც განსაკუთრებული მნივშენლობა ენიჭება ვაზის ზრდა-განვითარებაში და არსებით გავლენს ახდენს მოსავლის რაოდენობასა და წარმოებული ღვინის ხარისხობრივ მაჩვენებლებზე. ლექციის ნაწილი ვიზუალური დიაგნოსტიკის მეთოდების გაცნობას დაეთმო, რომელიც ვაზის კულტურის მაკრო და მიკრო ელემენტებით კვების უზრუნველყოფის დასადგენად გამოიყენება.
ნიადაგის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით, საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიაში სამეცნიერო კონფერენციაც გაიმართა, რომელშიც მონაწილეობა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ნიადაგის ნაყოფიერების კვლევის სამსახურის თანამშრომლებმა მიიღეს. მათ მოხსენებები მცხეთა-მთიანეთის და ქვემო-ქართლის სასოფლო-სამეურნეო სავარგულების ნიადაგების მდგომარეობის შესახებ გააკეთეს და ხაზი გაუსვეს იმ ძირითად ფაქტორებს, რომლებიც ნიადაგში ცალკეული დამაბინძურებლების ჭარბი რაოდენობით დაგროვებას განაპირობებს. მოხსენებაში შეფასებული იყო ნიადაგიდან სასურსათო პროდუქტში დამაბინძურებლების გადასვლის შესაძლო რისკები.
დღეისათვის, ნიადაგების ერთი მესამედი დეგრადირებულია. ნიადაგის დაბინძურება მსოფლიო პრობლემაა, რომელიც მოსახლეობის მატებასთან ერთად იზრდება. დაბინძურების ძირითადი მიზეზი არამდგრადი სოფლის მეურნეობა, სამთო და სამრეწველო საქმიანობა და გადაუმუშავებელი ურბანული ნარჩენებია.
ნიადაგის მსოფლიო დღე, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის გადაწყვეტილებით, 2013 წლიდან აღინიშნება და მისი მიზანი ნიადაგის დაცვის მნიშვნელობაზე მოსახლეობის ინფორმირებაა. 2018 წელი ნიადაგის დაბინძურების წინააღმდეგ ბრძოლის წლად არის გამოცხადებული.

The scientific conference and meeting with students on the World Day of Soil was held
The Scientific-Research Center of Agriculture has joined the celebration of the World Soil day. World Day of Celebration. Giorgi Gambashidze, head of the Research Laboratory named after Professor Ivane Sarishvili, held a meeting with students of Viticulture and Winemaking Faculty of Georgian Technical University "Shumi" and emphasized the importance of ecosystem and agricultural production.
Giorgi Ghambashidze spoke about the peculiarities of soil formulation and characteristics of soil fertility, which are given specialty production in the growth and development of the vine and substantially affects the quantity of harvest and the quality of the wine produced. The part of the lecture was dedicated to the introduction of visual diagnostic methods, which are used to determine vines’ culture with macro and micro elements.
The Scientific Conference was held at the Academy of Agricultural Sciences of Georgia with participation of the soil fertility research department of the Scientific-Research Center of Agriculture. Their reports on the condition of the soil of the Mtskheta-Mtianeti and Kvemo-Kartli villages were underlined and emphasized the main factors that result in accumulation of excess pollutants in the soil. The report estimated the possible risk of transition from the soil to the pollutants.
Nowadays, one-third of the soils are degraded. Soil pollution is a global problem that increases with population growth. The main reason for pollution is agriculture, mining and industrial activities and unprocessed urban waste.
World Soil Day, with the decision of UN Food and Agriculture Organization's has been celebrated since 2013 and its purpose is to inform the population about the importance of soil protection. 2018 is a year of fighting against soil contamination.