წილკანში სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის გამოფენა გაიმართა
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წილკნის სადემონსტრაციო ბაზაზე ფერმერებთან შეხვედრა გაიმართება, მათ აგროსაინჟინრო კვლევის სამსახურის მიერ 2015-2018 წლებში შემუშავებული სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის ნიმუშები გააცნეს. ტექნიკის გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო ხეხილის საბერტყ-შემგროვებელი მანქანები, ჩაის მოვლა-მოყვანის კომბინირებული მანქანა, ნიადაგდამამუშავებელი ფარცხი და ფრიზი, კომბინირებული საკვების დასამზადებელი წისქვილი და ამრევი დანადგარი.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინიტრის მოადგილე იური ნოზაძე, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი ლევან უჯმაჯურიძე, მანქანათა მექანიკის ინსტიტუტის დირექტორი თამაზ ნატრიაშვილი, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის, შპს მექანიზატორის, სოფლის მეურნეობის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის, საქართველოს ტექნიკური და აგრარული უნივერსიტეტების წარმომადგენლები და დარგის სპეციალისტები ესწრებოდნენ.
ტექნიკის გამოფენის პარალელურად აგროსაინჟინრო კვლევის სამსახურის წარმომადგენლებმა მოხსენებები გააკეთეს. მათ 4 წლის განმავლობაში შესრულებული პროექტები შეაჯამეს, სამომავლო გეგმებსა და მექანიზაციაში არსებულ პრობლემურ საკითხებზე ისაუბრეს. 2019 წელს კი ჩაის რეაბილიტაციის პროექტის ფარგლებში, ჩაის ტექნიკის განვითარებაზე იმუშავებენ - გათვალისწინებულია ჩაის პლანტაციებში სამუშაოდ მობილური ტექნიკის შექმნა.
აღსანიშნავია, რომ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის აგროსაინჟინრო კვლევის სამსახურმა 2018 წელს ბელარუსის კომბაინების პროექტირების სამეცნიერო-ტექნიკურ ცენტრთან „გომსელმაში“ ერთად კარტოფილის ამომღებ-დამტვირთავი ნახევრადმისაბმელიანი მანქანა შექმნა, რომელიც საქართველოს ნიადაგურ-კლიმატურ პირობებთან არის ადაპტირებული. 2019 წლისთვის აღნიშნული ტექნიკის გასაუმჯობესებლად ტექნიკური სამუშაოების ჩატარება არის დაგეგმილი.

Exhibition of agricultural equipment was held in Tsilkani
The meeting with the farmers was held at the Scientific-Research Center of Agriculture, in Tsilkani. The guests were introduced with the samples of agriculture techniques developed by the Agro Engineering Research Division in 2015-2018. The technique exhibition included fruit picking machines, caring- cultivating combined machine of tea, soil preparation harrow and frieze and mixing equipment for preparation of combined food.
The Deputy Minister of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia – Iuri Nozadze, the Director of the Scientific-Research Center of Agriculture – Levan Ujmajuridze, the Director of the Institute of Mechanical Engineering – Tamaz Natriashvili, the representatives from the Academy of Agricultural Sciences, Ltd ,,Mechanizator’’, Agricultural Information and Consulting Services, Georgian Technical University and other field specialists attended the meeting.
At the same time, the representatives of Agro Engineering Research Division made reports. They summarized the implemented projects for 4 years and talked about future problems in the mechanization. In 2019, the Tea Rehabilitation Project will work on the development of tea techniques - the creation of mobile techniques for working in tea plantations.
It is noteworthy that Agro Engineering Research Division of the Scientific-Research Center of Agriculture created a potato digging-loading semi-trailers together with ,,Gomselmash’’ in the Belarussian Combines Design-Technical Center in 2018, adapted to Georgia's soil-climatic conditions. By 2019, technical work is planned to improve these techniques.