სამეგრელოს რეგიონში ფერემერებისთვის კონსულტაციების გაწევა მიმდინარეობს
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის სპეციალისტებმა სამეგრელოს რეგიონის აბაშის, სენაკის, ხობის და ზუგდიდის მუნიციპალიტეტებსა და სოფლებში ფერმერებს თხილისა და მრავალწლოვანი კულტურების გასხვლა-ფორმირების, მავნებელ დაავადებათა წინააღმდეგ ბრძოლის ღონისძიებების, კენკროვანი და ბოსტნეული კულტურების აგროტექნოლოგიის კუთხით კონსულტაციები გაუწიეს.
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის და სოფლის მეურნეობის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის სპეციალისტებმა ადგილობრივების ბაღები და საკარმიდამო ნაკვეთები დაათვალიერეს, საჭირო ლიტერატურა გადასცეს და აგრარული სფეროს სიახლეები და სახელმწიფო პროგრამები გააცნეს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პროექტი „მობილური ექსტენცია“ 2016 წლიდან ხორციელდება და 2018 წელს, მთელი საქართველოს მასშტაბით, 150 სოფელში 7500-მდე ფერმერს გაეწია კონსულტაცია.
სამეგრელოს რეგიონში მობილური ექსტენციის მეორე ეტაპის ფარგლებში, 18-დან 21 თებერვლის ჩათვლით, ფერემერებთან შეხვედრები მარტვილის, ჩხოროწყუს, წალენჯიხის მუნიციპალიტეტებსა და სოფლებში გაიმართება.

Consultations for farmers in Samegrelo region are underway
The specialists of the Scientific-Research Center of Agriculture have consulted the farmers in the municipalities of Abasha, Senaki, Khobi and Zugdidi in Samegrelo region and in the villages of Adjara regarding hazelnut and perennial crops, how to fight against harmful diseases and gave consultations concerning agro technologies in berry and vegetable crops.
The specialists of the Scientific-Research Center of Agriculture and Information-Consultation Centers sited the gardens and plots of the locals, handed out the necessary literature and informed about the agricultural innovations and state programs.
The project "Mobile Extension" is implemented since 2016 and in 2018 7500 farmers have been consulted in 150 villages throughout Georgia.
The meeting with farmers will be held in Martvili, Chkhorotsku, Tsalenjikha municipalities and villages within the second phase of mobile extension of Samegrelo region, from 18 to 21 February.