გურიის რეგიონში ფერმერებთან შეხვედრები გაიმართა
პროექტის „მობილური ექსტენცია“ ფარგლებში, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის და სოფლის მეურნეობის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის სპეციალისტებმა გურიის რეგიონის ლანჩხუთის, ოზურგეთის, ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტებსა და სოფლებში ფერმერებს ადგილზე კონსულტაციები გაუწიეს. სპეციალისტებმა ადგილობრივებს თხილისა და კენკროვანი კულტურების მოვლა-მოყვანის, მავნებელ დაავადებათა წინააღმდეგ ბრძოლის ღონისძიებების და ფუტკრის მოვლა-მოშენების კუთხით მიაწოდეს ინფორმაცია.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ერთობლივი პროექტი „მობილური ექსტენცია“ 2016 წლიდან ხორციელდება და მისი მიზანი ფერმერების მხარდაჭერა, დარგის სიახლეების გაცნობა და სახელმწიფო პროგრამების შესახებ ინფორმაციის მიწოდებაა. აღსანიშნავია, რომ 2018 წელს პროექტის ფარგლებში, საქართველოს მასშტაბით, 150 სოფელში 7500-მდე ფერმერს გაეწია კონსულტაცია.
4-დან 7 მარტის ჩათვლით შეხვედრა შიდა ქართლის რეგიონშია დაგეგმილი, სადაც ფერმერებს კონსულტაციებს ბოსტნეული და მარცვლეული კულტურების მოვლა-მოყვანის, ვეტერინარიის და მცენარეთა დაცვის კუთხით გაუწევენ.

Meetings with farmers were held in Guria Region
Within the framework of the project "Mobile Extension", the Scientific-Research Center of Agriculture and the specialists of Information-Consultation Centers consulted the farmers in the Guria region, in the municipalities of Lanchkhuti, Ozurgeti, Chokhatauri and in the villages. Specialists informed locals to take care of hazelnut and berry crops, how to fight against the hazardous diseases and gave information also about the care-breeding of the bees.
The Joint Project of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia is being implemented since 2016 and its aim is to support the farmers, introduce industry innovations and provide information on state programs. It is noteworthy that in the framework of the project in 2018, around 7500 farmers were provided consultation in 150 villages across Georgia.
The meeting will be held in Shida Kartli region from 4 March to 7 March, where farmers will be consulted in the direction of the care-cultivation of cereal crops and vegetables, regarding veterinary and plant protection.