მცხეთა-მთიანეთის რეგიონში ფერმერებს კონსულტაციები გაეწიათ
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და სოფლის მეურნეობის სამეცნერო-კვლევითი ცენტრის ერთობლივი პროექტის „მობილური ექსტენცია“ ფარგლებში, მცხეთა-მთიანეთის რეგიონში ფერმერებს კონსულტაციები გაეწიათ. მცხეთის, დუშეთის და თიანეთის მუნიციპალიტეტებსა და სოფლებში ადგილობრივებს ინფორმაცია რძის მიღება-გადამუშავების თანამედროვე ტექნოლოგიებზე, ვაშლის ბაღის და კენკროვანი კულტურების გასხვლა-ფორმირებასა და აგროტექნოლოგიაზე, მავნებელ-დაავადებათა წინააღმდეგ ბრძოლის ღონისძიებებზე, ფერმაში გასატარებელ ვეტერინალურ-ზოოტექნიკურ ღონისძიებებსა და სასათბურე მეურნეობაში სხვადასხვა კულტურის მოვლა-მოყვანის ტექნოლოგიებზე მიეწოდათ.
პროექტი „მობილური ექსტენცია“ 2016 წლიდან ხორციელდება. მისი მიზანი ფერმერების მხარდაჭერა, მათთვის კონსულტაციების გაწევა და დარგში არსებული სიახლეების გაცნობაა. 2019 წელს, სპეციალისტებმა კახეთის, გურიის, შიდა ქართლის და სამეგრელოს რეგიონის 65 სოფელში 3 000-ზე მეტ ფერმერთან გამართეს შეხვედრები.

Farmers were consulted in Mtskheta-Mtianeti Region
The farmers were consulted in the Mtskheta-Mtianeti region within the framework of the Joint Project "Mobile Extension" of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the Scientific-Research Cent of Agriculture. The information on the modern technologies for adoption and processing of milk, pruning and formation of apple orchard and berry crops and agro technologies, measures against pest diseases, veterinary-zoo-technical activities and cultivation technologies of greenhouse farming were provided to farmers in Mtskheta, Dusheti and Tianeti municipalities and villages.
The project "Mobile Extension" has been implemented since 2016. Its purpose is to support farmers, provide them with consultations and get acquainted with the latest innovations in the field. In 2019, specialists visited and consulted more than 3,000 farmers in 65 villages of Kakheti, Guria, Shida Kartli and Samegrelo Region.