სლოვენიელები ქვევრის ღვინოზე დოკუმენტურ ფილმს იღებენ
სლოვენიის რესპუბლიკის დოკუმენტური ფილმების სტუდია „Video Production Institute Studio ALP“ საქართველოში ქვევრის ღვინოზე დოკუმენტურ ფილმს იღებს. პროექტის შემადგენლობაში სლოვენიაში ცნობილი კულტურის სფეროს მოღვაწეები, ჟურნალისტები, მსახიობები და მეღვინეები შედიან. დოკუმენტური ფილმის შემოქმედებითმა ჯგუფმა გადღებების ნაწილი სოფლის მეუროების სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას ბაზაზე განახორციელა.
აღსანიშნავია, რომ ჯიღაურას საკვლევ-სადემონსტრაციო ბაზაზე 450-მდე ქართული, 350 უცხოური ვაზის ჯიში და 150-მდე ველური ვაზის ფორმაა დაცული, რომლის მოძიება და აღდგენა წლების განმავლობაში მიმდინარეობდა.

The Documentary Film Studio "Video Production Institute Studio ALP" of the Republic of Slovenia takes a documentary film on the qvevri wine in Georgia. The project consists of well-known cultural figures, journalists, actors and winemakers in Slovenia. The creative team of the documentary film was carried out on the basis of the Jighaura base of the Scientific-Research Center of Agriculture.
It should be noted that about 450 Georgian, 350 foreign vine varieties and up to 150 the form of wild vines are protected in Jighaura's research-demonstration base, the search and restoration of which was carried out over the years.