სამტრედიაში ფერმერებს ერთწლოვანი და მრავალწლოვანი კულტურების პერსპექტიული ჯიშები გააცნეს
სამტრედიაში, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის სადემონსტრაციო ნაკვეთზე, ადგილობრივ ფერმერებს დასავლეთ საქართველოსთვის პერსპექტიული მრავალწლოვანი, ერთწლოვანი და მარცვლეული კულტურები, მათი მოვლა-მოყვანისა და დაცვის ღონისძიებები ცენტრის სპეციალისტებმა გააცნეს.
„ჩვენი მიზანია ადგილობრივი გენოფონდის მოძიება და შენარჩუნება. უცხოური, თუნდაც ძალიან კარგი ჯიში, ისე ვერ შეეგუება ადგილობრივ ეკოსისტემას, როგორც ადგილობრივი ჯიშები. ჩვენს სადემონსტრაციო ნაკვეთზე ფერმერებს შესაძლებლობა აქვთ დაათვალიერონ ადგილობრივი მრავალწლოვანი და ერთწლოვანი კულტურები, მიიღონ მათ მოვლა-მოყვანაზე სრული ინფორმაცია და შემდეგ მიიღონ მათი გაშენების შესახებ გადაწყვეტილება“, - აღნიშნა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორის მოადგილემ, ნოდარ ხატიაშვილმა.
შეხვედრაზე განსაკუთრებული ყურადღება ჭვავის ჯიშს „დუკატო“ დაეთმო, რომელზეც მსოფლიო ბაზარზე დიდი მოთხოვნაა. საქართველოში ამ კულტურის მოყვანას დიდი პერსპექტივა აქვს და მომგებიანია. სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი ჭვავის ჯიშს „დუკატო“ უკვე სამი წელია დასავლეთ საქართველოს ნიადაგურ-კლიმატურ პირობებში ცდის, სადაც ჯიშმა საუკეთესო შედეგები აჩვენა. „დუკატო“ დაავადებების მიმართ გამძლე და ჩაწოლისადმი მედეგი ჯიშია, მისი საშუალო მოსავლიანობა 1 ჰექტაზრე 2,8 ტონაა. ის საუკთესო წინამორბედია სიმინდის, სოიოს და სხვა ბოსტნეულ-ბაღჩეული კულტურებისთვის.

The prospective varieties of annual and perennial crops were introduced to farmers in Samtredia
The prospective varieties of annual, perennial and cereal crops for Western Georgia were introduced to local farmers in the demonstration plot of the Scientific-Research Center of Agriculture in Samtredia. Farmers were introduced about care – cultivation and protection measures of the varieties.
"Our goal is to search and retain the local gene pool. The foreign, even very good variety, can not get used to the local ecosystem as local varieties. On our demonstration plot farmers have the opportunity to see the local varieties of perennial and annual crops in order to get full information about their care and then take decision on their cultivation, "said Nodar Khatiashvili, deputy director of the Scientific-Research Center of Agriculture.
At the meeting, special attention was paid to the "Dukato" variety, on which is a great demand for the world market. The cultivation of this culture in Georgia has a great perspective and is profitable. The Scientific-Research Center of Agriculture has been experimented the variety ,,Dukato’’ with soil-climatic conditions for three years already, where the variety showed the best results. "Dukato" is a durable variety and it is resistant to diseases, its average yield is 1 hectare 2,8 tons. He is the best predecessor for maize, soybean and other vegetable-cultivated cultures.