ქართული ხორბლის დაცვის სტრატეგიული გეგმის განხილვა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ინიციატივით, უწყებათაშორისი სამუშაო ჯგუფის წევრებმა ქართული ხორბლის დაცვის სტრატეგიული სამოქმედო გეგმა (2021-2025 წწ) განიხილეს. სამოქმედო გეგმა საქართველოში და მის ფარგლებს გარეთ არსებულ გენბანკებში, კვლევით დაწესებულებებსა და ფერმერულ მეურნეობებში დაცული ქართული ხორბლის გენეტიკური რესურსების შესახებ გეოსაინფორმაციო ბაზის შექმნას, ქართული ხორბლის ადგილობრივი ჯიშების მოვლა-მოყვანის, გამოყენების, ტრადიციული წეს-ჩვეულებების შესახებ ცოდნის გაღრმავებას, ინფორმაციის თავმოყრას, გაანალიზებას და სისტემატიზაციას გულისხმობს. სამოქმედო გეგმა ასევე ითვალისწინებს კონფერენციების ორგანიზებას, პურის ფესტივალის, პურის ცხობის და სხვა კერძების დამზადების ტრადიციების აღდგენასა და ხელშეწყობას.
„მიმდინარეობს მოსამზადებელი სამუშაოები გაერთიანებული ერების, განათლების, მეცნიერების და კულტურის საერთაშორისო ორგანიზაციის -UNESCO არამატერიულური კულტურული მემკვიდრეობის გადაუდებელი დაცვის საჭიროების მქონე ნუსხაში წარდგენილი ელემენტის „ქართული ხორბლის კულტურა“ ძეგლის სტატუსის მისანიჭებლად. გაფართოებული სამუშაო შეხვედრის ძირითადი მიზანი სტრატეგიული გეგმის ელემენტების დახვეწა-შემუშავება გახლდათ, რომელთა განხორციელებაც მნიშვნელოვანია ქართული ხორბლის ენდემური სახეობებისა და ადგილობრივი ჯიშების, როგორც კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსის საერთაშორისო აღიარებისათვის, ასევე მათი აღდგენა-გავრცელებისა და პოპულარიზაციისთვის”, - განაცხადა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ.
ქართული ხორბლის დაცვის სტრატეგიული სამოქმედო გეგმის შემუშავების მიზნით შექმნილ უწყებათა სამუშაო ჯგუფში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს უწყებებთან ერთად, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, საქართველოს ფერმერთა ასოციაციის, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს, საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის, საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის, საქართველოს ფერმერთა ასოციაციის, ბიოლოგიურ მეურნეობათა ასოციაციის „ელკანა“, ქართული ხორბლის მწარმოებელთა გაერთიანების, შპს „ლომთაგორას“ და სხვა შესაბამისი ორგანიზაციების წარმომადგენლები არიან გაერთიანებული.

The strategic plan for the protection of Georgian wheat was discussed
The members of the inner-agency working group discussed the strategic action plan for the protection of the Georgian wheat (2021-2025) with the initiative of the Scientific-Research Center of Agriculture of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. The action plan envisages the creation of a geo-information base on the genetic resources of Georgian wheat stored in gene banks, research institutions and farms in Georgia and abroad. The action plan envisages organizing conferences, restoring and promoting the traditions of the bread festival, bread baking and other dishes.
"Preparatory works are underway to grant the status of a monument of "Georgian Wheat Culture" in the list of urgent protection of intangible cultural heritage of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization – UNESCO. The main purpose of the extended workshop was to refine the elements of the strategic plan, the implementation of which is important for the international recognition of the status of Georgian wheat endemic species and local varieties as a cultural heritage monument, as well as their restoration and promotion," - said the director of the Scientific-Research Center of Agriculture – Levan Ujmajuridze.
In the working group of the agencies set up with the purpose to develop a strategic action plan for the protection of Georgian wheat, together with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the representatives of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, the Georgian Farmers' Association, the National Agency for Cultural Heritage, the Georgian National Tourism Administration, the Georgian Academy of Agricultural Sciences, the Association of Organic Farms "Elkana", the Georgian Wheat Producers Association, ,,Lomtagora Ltd’’ and other relevant organizations are united.