სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო კვლევითი ცენტრი მცენარეთა გენეტიკური რესურსების საერთაშორისო ხელშეკრულების (ITPGRFA) ფარგლებში გამართულ სემინარში მონაწილეობდა
მიმდინარე წლის 5–7 ნოემბერს, თურქეთის დედაქალაქ ანკარაში, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) და მცენარეთა გენეტიკური რესურსების საერთაშორისო ხელშეკრულების (ITPGRFA) ორგანიზებით, გაიმართა სამუშაო სემინარი, რომელშიც მონაწილეობდნენ ბალკანეთის, ცენტრალური აზიისა და კავკასიის რეგიონის ქვეყნების წარმომადგენლები.
აღსანიშნავია, რომ საქართველო მცენარეთა გენეტიკური რესურსების საერთაშორისო ხელშეკრულების (ITPGRFA) წევრია 2019 წლიდან.
სემინარში სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი, მცენარეთა გენეტიკური რესურსების ეროვნული კოორდინატორი, ITPGRFA-ის ეროვნული საკონტაქტო პირი ლევან უჯმაჯურიძე და გენეტიკური ბანკის მენეჯერი თამარ ჯინჯიხაძე მონაწილეობდნენ.
ლევან უჯმაჯურიძემ მონაწილეებს საერთაშორისო ხელშეკრულების განხორციელების პროცესში საქართველოს გამოცდილება წარუდგინა; მიმოიხილა რატიფიკაციის ეტაპები, ძირითადი გამოწვევები, რომელიც დაკავშირებულია მცენარეთა გენეტიკური რესურსების მოძიება, დაცვა, კონსერვაცია-გავრცელებასა და კლიმატის ცვლილებებით გამოწვეული ჯიშების ადაპტაციასთან. ყურადღება გაამახვილა ქვეყანაში სათესლე მასალის წარმოების გაზრდის აუცილებლობასა და მასში სახელმწიფოს ჩართულობის მნიშვნელობაზე; ისაუბრა გამოწვევებზე, მიღწევებზე, აუცილებელ საჭიროებებზე , რომელიც ცნობადობის ამაღლების, თანამშრომლობის გაძლიერების და აგროსექტორის მდგრადი განვითარების წინაპირობას წარმოადგენს.
თამარ ჯინჯიხაძემ სემინარზე წარადგინა პრეზენტაცია FAO/BSF-ის მიმდინარე პროექტის ფარგლებში – „In-situ, on-farm და ex-situ კონსერვაციის ფორმებს შორის კავშირების გაძლიერება“, რომელიც ხორციელდება საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მიერ. მისი მოხსენება შეეხებოდა პროექტის მიმდინარეობას, მიღწეულ შედეგებსა და სამომავლო თანამშრომლობის გეგმებს.
გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) და მცენარეთა გენეტიკური რესურსების საერთაშორისო ხელშეკრულების მმართველი ორგანოს მე-11 სესია მიმდინარე წლის ნოემბრის ბოლოს, პერუს დედაქალაქ ლიმაში გაიმართება, სადაც მონაწილეობას საქართველოც მიიღებს.

The Scientific-Research Center of Agriculture participated in a seminar held within the framework of the International Treaty on Plant Genetic Resources (ITPGRFA)
On November 5-7 of this year, a workshop was held in Ankara, the capital of Turkey, organized by the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) and the International Treaty on Plant Genetic Resources (ITPGRFA), with the participation of representatives of countries from the Balkans, Central Asia and the Caucasus region.
It is noteworthy that Georgia has been a member of the International Treaty on Plant Genetic Resources (ITPGRFA) since 2019.
The seminar was attended by Levan Ujmajuridze, Director of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture, National Coordinator of Plant Genetic Resources, National Contact Person of ITPGRFA, and Tamar Jinjikhadze, Manager of the Genetic Bank.
Levan Ujmajuridze presented Georgia's experience in the implementation of the international agreement to the participants; reviewed the stages of ratification, the main challenges related to the search, protection, conservation and dissemination of plant genetic resources and the adaptation of varieties to climate change. He focused on the need to increase seed production in the country and the importance of state involvement in it; spoke about the challenges, achievements, and essential needs, which are a prerequisite for raising awareness, strengthening cooperation, and sustainable development of the agricultural sector.
Tamar Jinjikhadze made a presentation at the seminar within the framework of the ongoing FAO/BSF project – “Strengthening the links between in-situ, on-farm and ex-situ forms of conservation”, which is implemented by the Scientific-Research Center of Agriculture of Georgia. Her report covered the progress of the project, achieved results and future cooperation plans.
The 11th session of the Governing Body of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) and the International Treaty on Plant Genetic Resources will be held in Lima, the capital of Peru, at the end of November this year, where Georgia will also participate.