კარტოფილის თესლის სავალდებულო სერტიფიცირების საკითხები განიხილეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და კარტოფილის საერთაშორისო ცენტრის (CIP) ორგანიზებით, ყაზბეგის მუნიციპალიტეტში გამართულ სემინარზე, კარტოფილის თესლის სავალდებულო სერტიფიცირების საკითხები განიხილეს. სემინარი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ხატია წილოსანმა გახსნა. მონაწილეებმა, საერთაშორისო ექსპერტებთან ერთად, საქართველოში არსებული თესლის სერტიფიცირების სისტემაზე, სხვადასხვა ქვეყნის გამოცდილებაზე, რეკომენდაციებსა და ახალ რეგულაციებზე იმსჯელეს.
სემინარის მონაწილეებმა, CIP-ის სადემონსტრაციო ნაკვეთზე, აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროგრამის ფარგლებში გამოყვანილი კარტოფილის ჩითილები დარგეს. აღნიშნული პროგრამა საქართველოში კარტოფილის მოყვანის ინოვაციური 3G ტექნოლოგიის შემუშავებას გულისხმობს. ორდღიანი სამუშაო შეხვედრის ფარგლებში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ხატია წილოსანმა, კარტოფილის საერთაშორისო ცენტრისა (CIP) და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წარმომადგენლებთან ერთად, სოფელ სნოში კარტოფილის პირველი სამოდელო სამაცივრო საცავი „CoolBot” გახსნა და მუშაობის პრინციპებს გაეცნო.
„ქვეყანაში მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა სერტიფიცირების მიმართულებით, რაზეც აქტიურად მუშაობს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი. პროექტის ფარგლებში, ხორციელდება კარტოფილის თესლის სავალდებულო სერტიფიციების სისტემის დანერგვა-შემუშავება. პროექტის განხორციელების შედეგად, საქართველო უზრუნველყოფილი იქნება საკუთარი ხარისხიანი სათესლე მასალით. სოფლის მეურნეობაში თანამედროვე და ინოვაციური პროექტების განხორციელება უმნიშვნელოვანესია. დღევანდელი პროექტიც ერთდგვარი ინოვაციაა, რომელიც გულისხმობს კარტოფილის სათესლე მასალიდან ნერგების გამოყვანას და ღია გრუნტში გადარგვას”, - განაცხადა ხატია წილოსანმა.
აღსანიშნავია, რომ პროექტი „საქართველოში სოფლად საარსებო საშუალებების გაძლიერება: ჯანსაღი თესლის წარმოების ინტეგრირებული მიდგომის დანერგვა კარტოფილის ადგილობრივი თესლწარმოების სისტემაში“ 2017 წლიდან ავსტრიის განვითარების სააგენტოს (ADA) ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება.

Mandatory certification of potato seeds was discussed
The Mandatory certification of potato seeds was discussed at a seminar in Kazbegi Municipality, organized by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the International Potato Center (CIP). The seminar was opened by the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Khatia Tsilosani. The participants, together with international experts, discussed the seed certification system in Georgia, the experience of different countries, recommendations and new regulations.
The participants of the workshop at the CIP demonstration plot planted the retrieved potato seedlings within the framework of the program of the United States Agency for International Development (USAID). This program involves the development of innovative 3G technology for growing potatoes in Georgia. During the two-day working meeting, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Khatia Tsilosani, together with the representatives of the International Potato Center (CIP) and Scientific-Research Center of Agriculture, got acquainted with the working principles of the first model potato storage facility "CoolBot" in the village Sno.
"Important steps have been taken in the country in the direction of certification, which is being actively worked on by the Scientific-Research Center of Agriculture of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia. Within the framework of the project, the introduction and development of a mandatory certification system for potato seeds is underway. As a result of the project, Georgia will be provided with its own quality seed material. Implementation of modern and innovative projects in agriculture is crucial. Today's project is a unique innovation, which involves retrieving seedlings from potato seed material and transplanting them in the open ground" - said Khatia Tsilosani.
It should be noted that the project ,,Enhancing Rural Livelihoods in Georgia: Introducing Integrated Seed Health Approaches to Local Potato Seed Systems’’ has been implemented with the financial support of the Austrian Development Agency (ADA) since 2017.