სურსათის უვნებლობის რისკის შეფასების გამოწვევებზე საერთაშორისო შეხვედრა გაიმართა
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის და ევროპის სურსათის უვნებლობის უზენაესი ორგანოს (EFSA) ორგანიზებით, აღმოსავლეთ ევროპის სამეზობლო პოლიტიკის ქვეყნებისთვის, სურსათის უვნებლობის რისკის შეფასების გამოწვევებზე სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. მონაწილეებმა სურსათის უვნებლობის რისკის შეფასების კუთხით არსებულ სიტუაციასა და მათ მიერ განხორციელებულ პროექტებზე ისაუბრეს. სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის რისკის შეფასების სამსახურის უფროსმა, მამუკა კოტეტიშვილმა საქართველოში არსებული რისკის შეფასების კრიტიკული გამოწვევები და ამ გამოწვევების გადაჭრის მოკლე და გრძელვადიანი გეგმები წარადგინა.
„ჩვენი ცენტრი უკვე მრავალი წელია მჭიდროდ თანამშრომლობს EFSA-სთან, გერმანიის რისკის შეფასების ფედერალურ ინსტიტუტთან და დასავლეთის სხვა საერთაშორისო ინსტიტუციებთან, რაც საქართველოში სურსათის უვნებლობის რისკის შეფასების განვითარებას მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს. ჩვენ გადავედით ახალ ეტაპზე - ევროპული სტანდარტების რისკის შეფასების კვლევების შემუშავების მცდელობისკენ, რაც, ცხადია, გამოწვევებთან არის დაკავშირებული. მოხარული ვარ, რომ დღევანდელი სამუშაო შეხვედრა საშუალებას მოგვცემს ზუსტად ამ მიმართულებით განვავითაროთ ჩვენი ორიენტირი“, - აღნიშნა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა, ლევან უჯმაჯურიძემ.
სამუშაო შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი, ასოციაციების, სახელმწიფო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. ონლაინ შეხვედრაში მონაწილეობდნენ ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის, EFSA-ს, ევროკომისიის ორგანოების (DG-SANTE, DG-NEAR), გერმანიის რისკის შეფასების ფედერალური ინსტიტუტის და აღმოსავლეთ ევროპის სამეზობლო პოლიტიკის ქვეყნების რისკის შეფასების სტრუქტურების წარმომადგენლები.
აღსანიშნავია, რომ სურსათის უვნებლობის სფეროში რისკის ანალიზის და შეფასების პრინციპების განხორციელება საქართველოს ორი საერთაშორისო ხელშეკრულებით მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის (WTO) SPS და ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმებებით ეკისრება.

The international meeting was held on the challenges of food safety risk assessment
The Scientific-Research Center of Agriculture and The European Food Safety Authority (EFSA) organized a workshop on food safety risk assessment challenges for Eastern European Neighborhood Policy countries. The participants talked about the current situation in terms of food safety risk assessment and the projects implemented by them. The Risk Assessment Division of the Scientific-Research Center of Agriculture has presented the critical challenges of risk assessment in Georgia and short-term and long-term plans to address these challenges.
"Our center has been working closely with EFSA, the German Federal Institute for Risk Assessment and other international institutions in the West for many years, which significantly contributes to the development of food safety risk assessment in Georgia. We have moved on to a new stage - the attempt to develop risk assessment studies of European standards, which is obviously related to the challenges. I am glad that today's working meeting will allow us to develop our orientation in this direction’’ - said the director of the Scientific-Research Center of Agriculture, Levan Ujmajuridze.
The working meeting was attended by Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Solomon Pavliashvili, representatives of associations, state and international organizations. The online meeting was attended by representatives of the World Health Organization, EFSA, the European Commission (DG-SANTE, DG-NEAR), the German Federal Institute for Risk Assessment and the risk assessment structures of the Eastern European Neighborhood Policy countries.
It should be noted that the implementation of the principles of risk analysis and assessment in the field of food safety is covered by two international agreements of Georgia under the World Trade Organization (WTO) SPS and the Association Agreements with the European Union.