სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითმა ცენტრმა უნგრეთის აგრარული და სიცოცხლის შემსწავლელი მეცნიერებების უნივერსიტეტთან თანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმა
მემორანდუმი ითვალისწინებს თანამშრომლობის გაფართოებას სამეცნიერო კვლევების და აგრარული განათლების მიღების მიმართულებებით; იგეგმება პროფესორ-მასწავლებლების, მეცნიერების და სტუდენტების გაცვლითი ვიზიტები და კვალიფიკაციის ასამაღლებელი კურსები, ერთობლივი კვლევების განხორციელება, ინფორმაციისა და პუბლიკაციების გაზიარება, ასევე, ერთობლივი კონფერენციების, სემინარების, ტრენინგების მოწყობა და სამეცნიერო მიზნებისთვის გენეტიკური რესურსის გაცვლა.
„მემორანდუმი, რომელიც ჩვენ სამეცნიერო-კვლევით ცენტრსა და უნგრეთის სამეცნიერო დაწესებულებას შორის გაფორმდა, ხელს შეუწყობს ორ ქვეყანას შორის სოფლის მეურნეობის სფეროში თანამშრომლობას და, ამავდროულად, გაზრდის სამეცნიერო-კვლევითი მიმართულებით ერთობლივი პროექტების განხორციელების შესაძლებლობებს“, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა.
უნგრულ მხარესთან თანამშრომლობის მემორანდუმი ჯიღაურას მრავალწლოვანი კულტურების საცდელ-სადემონსტრაციო ბაზაზე გაფორმდა. სტუმრებმა ბაზაზე გაშენებული ვაზის და ხეხილის კოლექციები დაათვალიერეს და სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის საქმიანობას გაეცნენ.

LEPL Scientific-Research Center of Agriculture signs a memorandum of cooperation with Hungarian University of Agriculture and Life sciences
The memorandum envisages the expansion of cooperation in the fields of scientific research and agrarian education; Exchange visits of professors, scientists and students and advanced training courses, conducting joint research, sharing information and publications, as well as organizing joint conferences, seminars, trainings and exchanging genetic resources for scientific purposes are planned.
The memorandum signed between the Scientific - Research Center and the Hungarian Scientific Institution will promote cooperation between the two countries in the field of agriculture and, at the same time, increase the opportunities for joint research projects," said the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Nino Tandilashvili.
The memorandum of cooperation with the Hungarian side was signed on the research and experimental base of Jigaura perennial crops. The guests viewed the collections of vines and fruits grown at the base and got acquainted with the activities of the Scientific-Research Center.