უნგრეთის სოფლის მეურნეობის სამუშაო ჯგუფი ანასეულის ბაზას ესტუმრა
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ანასეულის ბაზას უნგრეთის სოფლის მეურნეობის სამუშაო ჯგუფი ესტუმრა, მათ ჩაის და სუბტროპიკული კულტურების სამსახურის საცდელ-სადემონსტრაციო ნაკვეთები, სათბურები და ორანჟერიები დაათვალიერეს და სამსახურის საქმიანობას გაეცნენ. სტუმრები ლიმონის, ფორთოხლის, ფეიჰოას, სტევიას ჯიშებით დაინტერესდნენ, რომლის სარგავი მასალის წარმოებაზეც სამსახური ამჟამად მუშაობს. განსაკუთრებული ყურადღება ჩაის ახალ სელექციურ, მაღალპროდუქტიულ ჯიშს „კოლხიდა“ მიექცა, სამსახურს უკვე 15 000-მდე მაღალი კატეგორიის ნერგი აქვს გამოყვანილი, რომელიც ფერმერებს ახალი პლანტაციების გასაშანებლად გადაეცემათ. სტუმრები ბაზაზე არსებულ საწარმოში ჩაის გადამუშავების პროცესების სრულ ციკლსაც გაეცნენ და ადამ ბერიძის სახელობის ნიადაგის, სურსათისა და მცენარეთა ინტეგრირებული დაცვის დიაგნოსტიკური ცენტრის „ანასეული“ ახლად შექმნილი მცენარეთა ინტეგრირებული დაცვის მესამე დონის ლაბორატორია დაათვალიერეს. ახალი ლაბორატორია სასოფლო-სამეურნეო მცენარეების დაავადებების და მავნებლების გამოვლენის, ასევე მწერების ბუნებრივი მტრების გამრავლების მიმართულებით იმუშავებს.
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა, ლევან უჯმაჯურიძემ სტუმრებს ჩაის და სუბტროპიკული კულტურების სამსახურის მიერ განხორციელებული პროექტებიც გააცნო, რომლის ფარგლებშიც, დასავლეთ საქართველოში, რამდენიმე ასეულ ჰექტარზე, ჩაის არებული პლანტაციების რეაბილიტაცია განხორციელდა. ცენტრის თანამშრომლობი ფერმერებს ჩაის მოვლა-მოყვანის და დაავადებების პრევენციის მიმართულებით მუდმივ რეჟიმში კონსულტაციას უწევენ.
აღსანიშნავია, რომ უნგრეთის სოფლის მეურნეობის სამუშაო ჯგუფის საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითმა ცენტრმა, უკვე გააფორმა თანამშრომლობის მემორანდუმი უნგრეთის აგრარული და სიცოცხლის შემსწავლელი მეცნიერებებების უნივერსიტეტთან, რომელიც სამეცნიერო კვლევების და აგრარული განთლების მიღების მიმართულებით ხელშეწყობას გულისხმობს.

The Hungarian Agriculture Working Group visited the Anaseuli base
The Hungarian Agriculture Working Group visited the Anaseuli base of the Scientific-Research Center of Agriculture, visited the test and demonstration plots of the Tea and Subtropical Crops’ Research Division, greenhouses and orchard - houses and got acquainted with the activities of the service. The guests were interested in the varieties of lemon, orange, feijoa, stevia, the planting material of which the service is currently working on. Special attention was paid to the new selective, highly productive tea variety "Kolkhida", the division has already produced up to 15,000 high-category seedlings, which will be given to farmers to plant new plantations. The guests also got acquainted with the full cycle of tea processing processes in the base plant and toured the third level newly created laboratory of integrated plant protection of "Anaseuli" Diagnostic Center for Soil, Food and Integrated Plant Protection named after Adam Beridze. The new laboratory will work to detect diseases and pests of agricultural plants, as well as the reproduction of natural enemies of insects.
Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, introduced the guests to the projects implemented by the Tea and Subtropical Crops’ Research Division, within the framework of which tea plantations were rehabilitated on several hundred hectares in western Georgia. The cooperation of the center provides regular consultations to farmers in the field of tea care and disease prevention.
It should be noted that within the framework of the visit of the Hungarian Agriculture Working Group to Georgia, the Scientific-Research Center of Agriculture has already signed a memorandum of cooperation with the Hungarian University of Agriculture and Life Sciences, which promotes scientific research and agrarian education.