სატაცურის მოვლა-მოყვანაზე ფერმერებს ტრენინგი ჩაუტარდათ
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითმა ცენტრმა, საქველმოქმედო ფონდის „ლაზარე“ სოფლის მეურნეობის მხარდაჭერის პროექტის ფარგლებში, ფერმერებისა და დაინტერესებული პირებისთვის სატაცურის მოვლა-მოყვანის ტექნოლოგიაზე ტრენინგი ჩაატარა. ფერმერებმა წილკნის საცდელ-სადემონსტრაციო ბაზა დაათვალიერეს და სატაცურის კულტურის მოყვანას ადგილზე გაეცნენ. ბოსტნეული და ბაღჩეული კულტურების კვლევის სამსახურის წარმომადგენელმა, ირმა ირემაშვილმა ფერმერებს დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა სატაცურის კულტურის მოყვანისთვის საჭირო აგროეკოლოგიურ პირობებზე, სარგავი მასალის მიღებაზე, სატაცურის პლანტაციის გაშენებაზე, მის მოვლაზე, სარწყავი სისტემის მოწყობაზე, საქართველოს ნიადაგურ-კლიმატური პირობებისთვის ადაპტირებულ ჯიშებსა და ჰიბრიდებზე. ტრენინგზე ყურადღება დაეთმო სატაცურის მავნებელ-დაავადებებს და მათთან ბრძოლის ღონისძიებებს, ასევე, სატაცურის მოყვანის ეკონომიკურ ეფექტიანობაზე, მის სარეალიზაციო ბაზრებსა და მოთხოვნაზე.
სატაცური მრავალწლოვანი ბოსტნეული კულტურაა, რომელიც საქართველოში ბოლო რამდენიმე წელია განსაკუთრებული პოპულარობით სარგებლობს და მასზე მოთხოვნა მზარდია. ადგილობრივ პირობებში სატაცურის მოვლა-მოყვანზე ინფორმაციის ნაკლებობის გამო, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი აქტიურად არის ჩართული ამ მიმართულებით უფასო ტრენინგებსა და კონსულტაციების გაწევაში.
ტრენინგი „სატაცურის მოვლა-მოყვანის ტექნოლოგია“ საქართველოს საპატრიარქოს და შვეიცარიული ორგანიზაციის HEKS-EPER ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელდა

Farmers were trained in the care-cultivation of asparagus
The Scientific-Research Center of Agriculture, within the framework of the agricultural support project of the charity fund "Lazare", conducted a training on farming technology for farmers and stakeholders. The farmers inspected the test-demonstration base of Tsilkani and got acquainted with the cultivation of asparagus on the spot. Irma Iremashvili, a representative of the Research Division of Vegetable Crops and Melon Cultures, provided farmers with detailed information on the agro-ecological conditions required for growing asparagus, planting material, cultivation of asparagus plantation, its maintenance, arrangement of irrigation system, adapted to soil and climatic conditions in Georgia. The training focused on the pests and measures to combat them, as well as the economic efficiency of asparagus farming, its markets and demand.
Asparagus is a perennial vegetable crop, which has been especially popular in Georgia for the last few years and the demand for it is growing. Due to the lack of information on the care and cultivation of locusts in the local conditions, the Scientific-Research Center of Agriculture is actively involved in providing free training and consultations in this area.
The training, "Technology of care-cultivation of asparagus", was implemented with the financial support of the Georgian Patriarchate and the Swiss organization HEKS-EPER.