ლევან დავითაშვილი: „აუცილებელი მიმართულება, რასაც სამინისტრო სამეცნიერო-კვლევით ცენტრში ნერგავს, არის ხარისხიანი სარგავი და სათესლე მასალის ხელმისაწვდომობა ჩვენი ფერმერებისთვის“
„ჩვენ უნდა მოვახერხოთ ცოდნის და თანამედროვე ტექნოლოგიების მიწოდება ჩვენი ფერმერებისთვის; აქ სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის როლი არის ძალიან მნიშვნელოვანი. კვლევა, სამეცნიერო შედეგები ფერმერების მხრიდან პრაქტიკაში უნდა იქნეს გამოყენებული. აუცილებელი მიმართულება, რასაც სამინისტრო სამეცნიერო-კვლევით ცენტრში ნერგავს, არის ხარისხიანი სარგავი და სათესლე მასალის ხელმისაწვდომობა ჩვენი ფერმერებისთვის. სერტიფიცირება, მიკვლევადობა და გარანტირებულად ხარისხიანი ნედლეულის გამოყენება იმისთვის, რომ შემდგომში შედეგი იყოს პროგნოზირებადი, ფერმერებმა ფუჭად არ იმუშაონ და ის ძალისხმევა, რომელსაც ჩვენი თანამოქალაქეები გაწევენ იძლეოდეს შედეგებს“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა.
საქართველოს ევროპასთან ასოცირების ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების ფარგლებში, თესლი და სარგავი მასალა 2024 წელს სავალდებულო სერტიფიცირებას დაექვემდებარება. ქვეყანაში მეთესლეობის სექტორის განვითარება და ხარისხის კონტროლის ხელშეწყობა ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა. სათესლე და სარგავი მასალის სერტიფიცირების კარგად ორგანიზებული სისტემა უზრუნველყოფს მომხმარებლებს ხარისხიანი მასალით, რაც მოსავლიანობის და საექსპორტო პოტენციალის გაზრდის, კონკურენტუნარიანობის ამაღლების და ინვესტიციების მოზიდვის მნიშვნელოვანი საფუძველია.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი 2015 წლიდან საქართველოში სათესლე მასალის სერტიფიცირების სისტემის დანერგვის პროექტს ახორციელებს, რომელსაც 2017 წელს სარგავი მასალის სერტიფიცირება დაემატა. შეიქმნა ეროვნული კატალოგი, რომელიც მოიცავს საქართველოს ტერიტორიაზე გასავრცელებლად დაშვებული ან/და სასოფლო-სამეურნეო სარგებლიანობაზე გამოცდილი სასოფლო-სამეურნეო კულტურათა ჯიშების ჩამონათვალს.
„გარემოს დაცვა და სოფლის განვითარება 2030“ - გრძელვადიანი ხედვა დღეს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა წარადგინა. მინისტრმა განვითარების ხედვის მიმართულებებზე დეტალურად ისაუბრა.

Levan Davitashvili: "The necessary direction that the Ministry is implementing in the Scientific-Research Center is quality planting and availability of seed material for our farmers"
We must be able to deliver knowledge and modern technologies to our farmers; The role of the Scientific-Research Center is very important here. Research, scientific results should be applied in practice by farmers. An essential direction that the Ministry is introducing in the Scientific-Research Center is quality planting and availability of seed material for our farmers. Certification, traceability and use of guaranteed quality raw materials in order for the future results to be predictable, for the farmers not to work in vain and for the efforts made by our fellow citizens to yield results” - said Levan Davitashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture.
Seeds and planting material will be subject to mandatory certification in 2024 within the framework of fulfillment of the obligations under the Association Agreement with Europe. The development of the breeding sector in the country and the promotion of quality control is one of the priority directions. A well-organized system of certification of seed and planting material provides consumers with quality material, which is an important basis for increasing productivity and export potential, increasing competitiveness and attracting investment.
The Scientific-Research center of Agriculture has been implementing a project to introduce a seed material certification system in Georgia since 2015, to which planting material certification was added in 2017. A national catalog has been created, which includes a list of agricultural crops allowed for distribution in Georgia and / or experienced for agricultural use.
"Environmental Protection and Rural Development 2030" - long-term vision was presented today by the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili. The Minister spoke in detail about the directions of the development vision.