წილკნის საცდელ-სადემონსტრაციო ბაზაზე მინდვრის დღე მოეწყო
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წილკნის ერთწლოვანი კულტურების საცდელ-სადემონსტრაციო ბაზაზე, ფერმერებისთვის და დარგის სპეციალისტებისთვის მინდვრის დღე მოეწყო. ფერმერები, ხორბლის ტრადიციულ ჯიშებთან ერთად, ახალ ჰიბრიდებს გაეცნენ, რომელსაც ცენტრის მარცვლოვანი კულტურების კვლევის სამსახური შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის პროექტის „საერთაშორისო სანერგეებიდან გამორჩეული მაღალმოსავლიანი, დაავადებებისადმი გამძლე საშემოდგომო ხორბლის გენოტიპების იდენტიფიცირება საქართველოს სხვადასხვა გარემო პირობებში გამოცდის გზით“ ფარგლებში ცდის.
ხორბლისა და სიმინდის გამოცდის საერთაშორისო ორგანიზაციიდან მიღებული 300-მდე ხორბლის ფორმიდან 9 ფორმა, სამეურნეო ნიშან-თვისებების, სტაბილურობის, მოსავლიანობის და დაავადებების მიმართ გამძლეობის მიხედვით გამოირჩა. პროექტი 4 რეგიონში - დედოფლისწყაროში, მცხეთაში, ბორჯომსა და ახალქალაქში მიმდინარეობს, რომლებიც ერთმანეთისგან კლიმატური პირობებით და ზონალობის მიხედვით განსხვავებულია. პროექტის ფარგლებში, კონკრეტული რეგიონისთვის საუკეთესო ფორმა შეირჩევა და მისი ჯიშად დარეგისტრირება მოხდება. შერჩეული ფორმა გაივლის ჯიშთა გამოცდას და გავრცელდება ფერმერულ მეურნეობებში.
3 წლიან პროექტს „საერთაშორისო სანერგეებიდან გამორჩეული მაღალმოსავლიანი, დაავადებებისადმი გამძლე საშემოდგომო ხორბლის გენოტიპების იდენტიფიცირება საქართველოს სხვადასხვა გარემო პირობებში გამოცდის გზით“ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი ქობულეთის ფიტოპათოლოგიის ინსტიტუტთან ერთად ახორციელებს.

A field day was organized at the testing-demonstrative base of Tsilkani
A field day was organized for farmers and field specialists at the experimental demonstration base of annual crops of the Scientific-Research Center in Tsilkani. Farmers, along with traditional wheat varieties, were introduced to new hybrids, which is trying to be tested by the Center’s Research Division of Cereal Crops through the project of Shota Rustaveli National Science Foundation - "Identification of high-yield, disease-resistant autumn wheat genotypes distinguished by international nurseries by testing in different environmental conditions of Georgia".
Nine of the 300 forms of wheat obtained from the International Organization for the Proof of Wheat and Maize were distinguished by their agricultural characteristics, stability, yield and disease resistance. The project is being implemented in 4 regions - Dedoplistskaro, Mtskheta, Borjomi and Akhalkalaki, which differ in terms of climatic conditions and zoning. Under the project, the best form for a particular region will be selected and its variety will be registered. The selected form will pass the variety test and will be distributed to farms.
The 3-year project "Identification of high-yield, disease-resistant autumn wheat genotypes distinguished by international nurseries by testing in different environmental conditions of Georgia" is implemented by the Scientific-Research Center of Agriculture together with the Kobuleti Institute of Phytopathology.