ვაზის ჯიშების მონაცემთა ბაზის სრულყოფაში საქართველოს ფრანგული მხარე დაეხმარება
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი ლევან უჯმაჯურიძე საფრანგეთის სოფლის მეურნეობის, სურსათისა და გარემოს ეროვნული ინსტიტუტის (INRAE) ვაზის გენეტიკური რესურსების კოლექციის დირექტორს, სესილი მარშალსშეხვდა. ლევან უჯმაჯურიძემ სტუმარს ჯიღაურას მრავალწლოვანი კლუტურების საცდელ-სადემონტრაციო ბაზაზე ვაზის კოლექციები და ლაბორატორიებში მიმდინარე სამუშაოები გააცნო. მხარეებმა მევენახეობის მიმართულებით ქვეყნების გამოცდილების გაზიარებაზე, ვაზის გენეტიკური რესურსების გაცვლაზე, ერთობლივ კვლევებსა და სპეციალისტების გადამზადებაზე იმსჯელეს. შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ ფრანგული მხარე საქართველოს ვაზის ჯიშების შესახებ მონაცემთა ბაზის სრულყოფაში დაეხმარება. მხარეებმა სარგავი მასალის სერტიფიცირების პროცესზეც ისაუბრეს, რომელსაც სახელმწიფო 2016 წლიდან აქტიურად ახორციელებს. მაღალი კატეგორიისსაბაზისო სადედე ნარგაობის მოწყობის მიზნით, ჯიღაურას ბაზაზე 2021 წელს, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) ფინანსური მხარდაჭერით ეკრანული სათბურები მოეწყო, საიდანაც საკვირტე და საძირე მასალა სანერგე მეურნეობებში სადედეების მოსაწყობად გავრცელდება.
აღსანიშნავია, რომ INRAE-ს დაქვემდებარებაში მყოფ ვასალ მონპელიეს ვაზის ბიოლოგიური რესურების ცენტრში, 55 ქვეყნიდან 5000 -მდე ნიმუშია თავმოყრილი; აქედან კულტურული ვაზის 2600-მდე ჯიში და ველური ვაზის 400-მდე ფორმაა. კოლექციაში ასევე დაცულია400 საძირე და ვიტისის გვარის სხვადასხვა სახეობა.
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითმა ცენტრმა საფრანგეთის სოფლის მეურნეობის, სურსათისა და გარემოს ეროვნული ინსტიტუტთან (INRAE) თანამშრომლობის მემორანდუმს 2019 წელს მოაწერა ხელი. მემორანდუმი ერთობლივი პროექტების შემუშავებას და უწყებების დაქვემდებარებაში არსებულ ბაზებზე გაშენებული ვაზის ჯიშების მრავალფეროვნების შესწავლას, სპეციალისტების,ინფორმაციის გაცვლას და ერთობლივ სამეცნიერო-კვლევითი სამუშაოების ჩატარებას გულისხმობს.

French side will help Georgia in improving the database of grapevine varieties
The director of the Scientific-Research Center of Agriculture Levan Ujmajuridze met with Cecile Marchal, Director of the French Grapevine Germ-Plasm Collection at the French National Institute of Agriculture, Food and Environment (INRAE). Levan Ujmajuridze informed the guest about the grapevine collections and ongoing works in the laboratories at the experimental-demonstration base of Jigaura perennial cultures. The parties discussed the sharing of countries' experience in the field of viticulture, the exchange of vine genetic resources, joint research and training of specialists. It was noted at the meeting that the French side will assist in improving the database of Georgian vine varieties. The parties also talked about the certification process of planting material, which the state has been actively implementing since 2016. In order to arrange high-quality mother plants, screen greenhouses were set up at Jigaura base in 2021 with the financial support of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), from where buds and rootstocks will be distributed to nurseries.
It is noteworthy that up to 5,000 specimens from 55 countries are collected at the Vassal Montpellier Grapevine Biological Resources Center under the INRAE; There are about 2600 varieties of cultivated grapevines and about 400 forms of wild vines. The collection also preserves 400 rootstocks and various species of the genus Vitis.
The Scientific-Research Center of Agriculture signed a memorandum of cooperation in 2019 with the French National Institute of Agriculture, Food and Environment (INRAE). The memorandum envisages the development of joint projects and the study of the diversity of vine varieties grown on the bases under the subordination of the agencies, the exchange of specialists, information and joint scientific-research work.