მონპელიეს უნივერსიტეტის წარმომადგენლები ჯიღაურას საცდელ-სადემონსტრაციო ბაზას ესტუმრნენ
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას მრავალწლოვანი კულტურების საცდელ-სადემონსტრაციო ბაზას საფრანგეთის მონპელიეს უნივერსიტეტის წარმომადგენლები და მაგისტრები ესტუმრნენ. სტუმრებმა ჯიღაურას ვაზის კოლექცია დაათვალიერეს, საქართველოს მევენახეობა-მეღვინეობას გაეცნენ და ქართული იშვიათი ვაზის ჯიშებისგან დაყენებული ღვინოები დააგემოვნეს.
აღსანიაშნავია, რომ ჯიღაურას ბაზა 80 ჰა ფართობზეა განთავსებული. საკოლექციო ნარგაობაში ვაზის ქართული 470-მდე და უცხოური 350 ჯიშია დაცული, მათ შორის ქართული ვაზის უნიკალური და იშვიათი ჯიშების კოლექცია, რომლის მოძიება და აღდგენა ხანგრძლივი დროის განმავლობაში მიმდინარეობდა. ვაზის ჯიშების აღდგენის პარალელურად, ცენტრი იშვიათი ვაზის ჯიშებისგან ღვინოებს აყენებს და შემდგომში მათზე კვლევებს ახორციელებს.

The representatives and masters of the University of Montpellier, France visited the experimental demonstration base of the Jigaura perennial crops of the Scientific-Research Center of Agriculture. The guests toured the Jigaura grapevinevine collection, got acquainted with Georgian viticulture and winemaking and tasted wines made from rare Georgian vine varieties.
It should be noted that Jigaura base is located on an area of 80 hectares. Up to 470 Georgian and 350 foreign vine varieties are preserved in the collection, including a collection of unique and rare varieties of Georgian vines, which have been searched and restored for a long time. In parallel with the restoration of the vine varieties, the center makes wines from rare vine varieties and further studies on them.