სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ნიადაგის კვლევის და მოლეკულური მარკირების (დნმ) ლაბორატორიებს FAO-მ 10 000 ევროს ღირებულების ინვენტარი გადასცა
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა, ლევან უჯმაჯურიძემ და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) წარმომადგენელმა საქართველოში, მამუკა მესხმა ნიადაგის კვლევის და დნმ ლაბორატორები დაათვალიერეს და ახალი აპარატურის სამუშაო სპეციფიკას გაეცნენ.
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერი-კვლევითი ცენტრის ნიადაგის კვლევის ლაბორატორია 2018 წლიდან „ნიადაგის ლაბორატორიების გლობალური ქსელის“ (GLOSOLAN) წევრია. 2019 წელს, GLOSOLAN-ის ფარგლებში მოეწყო ლაბორატორიათაშორისი პროფესიული ტესტირება, სადაც, მსოფლიოს მასშტაბით, ნიადაგის კვლევის 100 ლაბორატორია იყო ჩართული. საქართველოს ნიადაგის კვლევის ლაბორატორია საუკეთესო შედეგების მქონე 21 ლაბორატორიაში მოხვდა, რის შედეგადაც, FAO-ს საგრანტო კონკურსში მონაწილეობის შესაძლებლობა მიეცა და გაიმარჯვა. ლაბორატორიამ საჭირო ინვერტარი სწორედ FAO-ს საგრანტო პროექტის ფარგლებში მოიპოვა. ასევე FAO-ს მხარადაჭერით აღიჭურვა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მოლეკულური მარკირების (დნმ) ლაბორატორია.
„ჩვენი ლაბორატორიები, მათ შორის, განსაკუთრებულად აქტიურად, ნიადაგის კვლევის ლაბორატორია, ჩართული არიან საერთაშორისო პროექტებში; ერთ-ერთი წარმატებაFAO-ს საგრანტო პროექტში გამარჯვებაა. დახმარება, რომელიც გრანტის ფარგლებში მიიღეს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ლაბორატორიებმა, კიდევ მეტად ეფექტიანს გახდის ვალიდურ კვლევებს”, -განაცხადა ლევან უჯმაჯურიძემ.
საქართველოში FAO-ს წარმომადგენლის, მამუკა მესხის განცხადებით, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაცია (FAO) სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრს ინოვაციებისა და თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვაში აქტიურად უჭერს მხარს.
„FAO-ს დახმარებით, რამდენიმე წლის წინ, სათესლე მასალების სერტიფიცირების ლაბორატორია აღიჭურვა. დღეს საუკეთესო ლაბორატორიული დანადგარები უკვე ნიადაგის კვლევის ლაბორატორიას გადაეცა, რაც კიდევ უფრო დაეხმარება ცენტრს, კვლევითი საქმიანობა საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად განახორციელოს“, -აღნიშნა მამუკა მესხმა.
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრის პროფესორ ივანე სარიშვილის სახელობის ნიადაგის კვლევის და მოლეკულური მარკირების (დნმ) ლაბორატორიები 2017 წლიდან ფუნქციონირებს. ნიადაგისკვლევის ლაბორატორიაში ნიადაგის სრულყოფილი კვლევა მიმდინარეობს, რომლის საფუძველზეც სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობისთვის ნიადაგის შეფასება და მისი ნაყოფიერების დონის განსაზღვრა ხდება. დნმ ლაბორატორიაში, დნმ-ის მარკირების გამოყენებით, ქართული იშვიათი და მცირედ გავრცელებული ვაზის ჯიშების იდენტიფიკაცია და მონაცემთა ბაზის შექმნა, კავკასიური ველური ვაზის შესწავლა და ვაზის კულტივირებულ გენოფონდთან მისი დამოკიდებულების კვლევა ხორციელდება.

FAO handed over € 10,000 worth of inventory to Soil Research and Molecular Marking (DNA) laboratories at the Scientific-Research Center of Agriculture
Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture and Mamuka Meskhi, Representative of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) in Georgia, visited Soil Research and DNA laboratories and got acquainted with the working specifications of the new equipment.
The Soil Research Laboratory of the Scientific-Research Center of Agriculture has been a member of the Global Network of Soil Laboratories (GLOSOLAN) since 2018. In 2019, GLOSOLAN conducted inter-laboratory professional testing involving 100 soil research laboratories worldwide. The Georgian Soil Research Laboratory hit 21 laboratories with the best results, as a result of which it was given the opportunity to participate in the FAO grant competition and won. The laboratory obtained the necessary inventory within the framework of the FAO grant project. The Molecular Marking (DNA) Laboratory of the Scientific-Research Center of Agriculture was also equipped with FAO support.
"Our laboratories, including the particularly active Soil Research Laboratory, are involved in international projects; One of the successes is the victory in the FAO grant project. The assistance received by the laboratories of the Scientific-Research Center within the framework of the grant will make valid studies even more effective,” – said Levan Ujmajuridze.
According to Mamuka Meskhi, FAO Representative in Georgia, the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) actively supports the Scientific-Research Center of Agriculture in the introduction of innovation and modern technologies.
’’With the help of FAO, a few years ago, a seed material certification laboratory was equipped. Today, the best laboratory equipment has already been handed over to the Soil Research Laboratory, which will further help the center to carry out research activities in accordance with international standards" - said Mamuka Meskhi.
Soil Research Laboratory named after Professor Ivane Sarishvili and Molecular Marking (DNA) Laboratory of the Scientific-Research Center of Agriculture have been operating since 2017. The Soil Research Laboratory conducts a thorough soil study, based on which the soil is evaluated for agricultural activities and its fertility level is determined. In the DNA laboratory, using DNA marking, Georgian rare and less common vine varieties are identified and a database is created, the Caucasian wild vine is studied and its relationship with the cultivated vine gene pool is implemented.