გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ხელმძღვანელობას შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ხელმძღვანელობას შეხვდა. მინისტრმა გამართულ სამუშაო შეხვედრაზე, მიმდინარე წლის შედეგების შესახებ ინფორმაცია მოისმინა და 2022 წლის გეგმები განიხილა.
შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა მცენარეთა და ცხოველთა გენეტიკური რესურსების მოძიების, დაცვისა და მათი კონსერვაციის საკითხებზე. მცენარეთა, მათ შორის მრავალწოვანი კულტურების აგრობიომრავალფეროვნების შენარჩუნების მიზნით, ცენტრის მფლობელობაში არსებულ ბაზებზე (მცხეთის მუნიციპალიტეტი, სოფ. ჯიღაურა, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტი, სოფ. ანასეული) დაცულია ვაზის (450 ადგილობრივი ჯიში, ველური ვაზის 149 ფორმა, 350 ინტროდუცირებული ჯიში, 14 ფილოქსერაგამძლე საძირე ჯიშ-კლონი), ხეხილოვანი (450-ზე მეტი ადგილობრივი და ინტროდუცირებული ჯიში და საძირე), სუბტროპიკული (30-ზე მეტი ჯიშ-ფორმა და საძირე), და აგროსატყეო ( ტყის 88 სახეობა, ვერხვის 25 და თუთის 30 ფორმა) კულტურები;
საუბარი შეეხო ერთწლოვან, მათ შორის მარცვლოვან კულტურათა გენეტიკური რესურსების მოძიებისა და თესლის გენეტიკური ბანკის გრძელვადიანი კოლექციის გამდიდრების საკითხს, სადაც სხვადასხვა კულტურების პარალელურად უკვე შეტანილია ქართული ხორბლის სახეობები, სახესხვაობები და ადგილობრივი ჯიშ-პოპულაციები მ.შ. 5 ენდემური სახეობა და ქართული ხორბლის დოლის პურის 9 ჯიში . განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა მარცვლეული, ბოსტნეული და ბაღჩეული კულტურების ენდემურ სახეობებზე, ადგილობრივი ჯიშების პირველად მეთესლეობასთან დაკავშირებულ საკითხებსა და მიმდინარე სელექციურ სამუშაოებზე.
მეცხოველეობის მიმართულებით, ადგილობრივი ჯიშების, პოპულაციების აღდგენა -გაუმჯობესების, გენეტიკური ბანკის შექმნის და გავრცელების მიზნით, მოძიებულია მსხვილფეხა პირუტყვის (მთის ძროხა, კავკასიური წაბლა, მეგრული წითელი), გადაშენების ზღვარს მისული კახური ჯიშის ღორის , ცხვრის თუშური, იმერული, ნახევრადნაზმატყლიანი, ნაზმატყლიანი-ცხიმკუდიანი ჯიშების სულადობა; ასევე შექმნილია ფრინველთა(ქათამი,ინდაური,იხვი,ბატი) სანაშენე გუნდი. აღდგენილია ქართული რუხი ფუტკრის მეგრული პოპულაცია, შექმნილია სამი რეპროდუკტორი; ანალოგიური სამუშაოები განხორციელდა მეთევზეობისა და მეაბრეშუმეობის მიმართულებით;
შეხვედრაზე იმსჯელეს თესლისა და სარგავი მასალის წარმოების სექტორის განვითარებასა და ხარისხის კონტროლის ხელშეწყობის საკითხებზე, რომელიც საქართველოს ევროპასთან ასოცირების ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების ფარგლებში 2024 წლიდან სავალდებულო ხდება. ამ მიზნით, FAO-ს და USAID-ის პროგრამების დახმარებით, სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი განაგრძობს სარგავი მასალის სერტიფიცირების სისტემის სრულყოფას. სანერგეების თანამედროვე სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანის მიზნით, ცენტრი შერჩეულ ფერმერულ მეურნეობებს მომავალშიც აღმოუჩენს თეორიულ (ტრენინგები) და პრაქტიკულ (სადედე მასალით მომარაგება) დახმარებას. დღეისათვის, გაწეული სამუშაოების შედეგად, გაცემულია თესლის ხარისხის დამადასტურელებლი 175 სერტიფიკატი, ხოლო 51 სანერგე მეურნეობას მიენიჭა კვალიფიციურობის სტატუსი. შეიქმნა ეროვნული კატალოგის ვერსია, რომელშიც შეტანილ იქნა ხორბლის (8 უცხოური, 6 ქართული) და ვაზის (12 ადგილობრივი) ჯიში; სახელმწიფო პროგრამების მხარდასაჭერად გაიცა 5400 დასკვნა რეკომენდაცია; 8000-ზე მეტ ფერმერს ჩაუტარდა კონსულტაციები მობილური ექსტენციის მიმართულებით. ცენტრის მეცნიერ -თანამშრომლები, როგორც ადგილზე, ასევე რეგიონებში სისტემატიურად ატარებენ ტრეინინგებსა და სადემონსტრაციო დღეებს.
შეხვედრაზე მნიშვნელოვანი აქცენტები გაკეთდა მევენახეობა-მეღვინეობის, მათ შორის მევენახეობის სპეციფიური მიკროზონების შესწავლისა და ორგანული მევენახეობის ინოვაციური მეთოდების შემუშავების და გავრცელების საკითხებზე. 2022 წელს, აღნიშნული მიმართულებით კვლევები კვლავ გაგრძელდება, რომელთა განხორციელება მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ახალი გეოგრაფიული მიკროზონების ჩამოყალიბებას და შესაბამისად ახალი ადგილწარმოშობის დასახელების ღვინოების რეგისტრაციასა. ხაზი გაესვა სურსათისმიერი, ფიტო და ვეტერინარული რისკების შეფასების სფეროში მიმდინარე აქტივობებს. ცენტრში ეროვნულ დონეზე, პირველად შემუშავდა ეროვნული დიეტური და ნუტრიციული კვლევის პროექტი და წარედგინა საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვის კომიტეტს. შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა ცენტრის ლაბორატორიულ ბაზებზე, აგროსამრეწველო სექტორის თანამედროვე გამოწვევებიდან გამომდინარე მათი შესაძლებლობების გაფართოებაზე.
2021 წელს შესწავლილი ნიადაგების ფართობმა 200 000 ჰა-ს გადააჭარბა, დამუშავდა ნიადაგის ნაყოფიერების ამსახველი რუკები; აღსანიშანვია, რომ გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის მიერ ორგანიზებულ ლაბორატორიათაშორის შეფასებაში ი. სარიშვილის სახ. ნიადაგის ლაბორატორია 21 საუკეთესო ლაბორატორიათა შორის დასახელდა.
პროგრამის ,,ქართული ჩაის რეაბილიტაცია“ ფარგლებში შესწავლილია 2000 ჰექტრამდე ჩაის მიტოვებულ-გატყევებული ნარგაობა; 1500 ჰექტარზე გაცემულია აღდგენა-რეაბილიტაციის ტექნოლოგიური სქემები. განიხილეს მოლეკულური გენეტიკის კვლევის ლაბორატორიაში დნმ-ის მარკირების გამოყენებით ქართული იშვიათი და მცირედ გავრცელებული ვაზის ჯიშების იდენტიფიცირებისა და მონაცემთა ბაზის შექმნის, კავკასიური ველური ვაზის შესწავლის და ვაზის კულტივირებულ გენოფონდთან მისი დამოკიდებულების კვლევის საკითხებიც, რომელიც კვლავ გაგრძელდება. აღინიშნა, რომ მიმდინარე 2021 წელს, დასავლეთ საქართველოში ფუნქციონირება დაიწყო ადამ ბერიძის სახ. ნიადაგებისა და სურსათის დიაგნოსტიკური ცენტრის მცენარეთა ინტეგრირებული დაცვის ლაბორატორიამ, სადაც მცენარეთა დაცვის თანამედროვე მეთოდებთან ერთად, მეცნიერულ დონეზე განხორციელდება სხვადასხვა მავნებლების ბიოლოგიის შესწავლა, ბიოლოგიური აგენტების ძიება და მათი გამოყენება; „მნიშვნელოვანია, ერთის მხრივ, ბიომრავალფეროვნების დაცვა-შენარჩუნება და სამეცნიერო-კვლევითი სამუშაოების განხორციელება, მეორე მხრივ კი, კერძო სექტორთან აქტიური თანამშრომლობა, შედეგების გაზიარება და მათი პრაქტიკაში გადატანა“ - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
2022 წელს, მრავალწლოვანი კულტურების საკვლევ ბაზაზე ვაზის იშვიათი ჯიშების მოძიება-აღდგენის პარალელურად, გაგრძელდება ვაზის პერსპექტიული ჯიშების პოტენციალის გამოვლენის სამუშაოები; ცენტრი მომავალშიც აქტიურად გამართავს თემატურ შეხვედრებს ვაზისა და ღვინის სფეროს კერძო სექტორის წარმომადგენლებთან, რაც ვაზის იშვიათი ჯიშებისაგან დაყენებული ღვინოების პოპულარიზაციას და მათ საწარმოო მიმართულებაში დაბრუნებას შეუწყობს ხელს. ასევე აქტიურად გაგრძელდება თანამშრომლობა აგრარულ სფეროში დასაქმებულ და სხვა დაინტერესებულ პირებთან, ცენტრის მიერ განხორციელებული კვლევების შედეგების საფუძველზე შემუშავებული რეკომენდაციების და დასკვნების ფერმერთა საჭიროებებზე ასახვის მიზნით.
მომავალ 2022 წელს სამეცნიერო თემატიკით მუშაობა გაგრძელდება: სანაშენე საქმიანობის, მცენარეთა მიკროკლონური გამრავლების, მცენარეთა ინტეგრირებული დაცვის სისტემების, სოფლის მეურნეობის პროდუქტთა შენახვა-გადამუშავების თანამედროვე ტექნოლოგიების შემუშავების, სურსათის, ფიტოსანიტარული და ვეტერინალური რისკების შეფასებისა და აგროსაინჟინრო კვლევების მიმართულებით. გაძლიერდება საერთაშორისო თანამშრომლობა, რომელიც ხელს შეუწყობს ახალი ინტენსიური ჯიშების, ინოვაციური ტექნოლოგიების შემოტანას, გამოცდილების გაზიარებას, ერთობლივი კვლევების განხორციელებას, რაც აგროსამრეწველო სექტორისთვის ახალი შესაძლებლობების შექმნის საშუალებას წარმოადგენს.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia Levan Davitashvili met with the leadership of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia Levan Davitashvili met with the leadership of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture. At the working meeting, the Minister heard information about the results of the current year and discussed the plans for 2022.
The meeting focused on finding, protecting and conserving the genetic resources of plants and animals. In order to preserve the agro-biodiversity of plants, including perennial crops, on the bases owned by the center (Mtskheta Municipality, Jighaura village, Ozurgeti municipality, Anaseuli village) are preserved vines (450 local varieties, 149 forms of wild vines, 350 introduced varieties, 14 phylloxera resistant species and clonal base nurseries), Fruit (more than 450 local and introduced varieties and rootstocks), subtropical (more than 30 varieties and rootstocks), and agroforestry (88 forest species, 25 poplar and 30 mulberry) crops.
The conversation focused on finding the genetic resources of annual crops, including cereals, and enriching the long-term collection of the Seed Genetic Bank, where Georgian wheat species, varieties and local varieties have already been included in parallel with different crops. 5 endemic species and 9 varieties of Georgian wheat ,,Doli’’ bread. Particular attention was paid to endemic species of cereals, vegetables and horticultural crops, issues related to the first sowing of local varieties and ongoing selection work.
In the field of animal husbandry, in order to restore and improve local breeds, populations, to create and distribute a genetic bank, cattle (mountain cows, Caucasian Tsabla, Megrelian Red), endangered Kakhetian pigs, Tushuri sheep, Imeruli breed, livestock population of semi-fine wool, fatty-tailed sheep); A bird breeding team (chicken, turkey, duck, goose) has also been created. Megrelian population of Georgian gray bees has been restored, three breeders have been created; Similar works were carried out in the field of fisheries and silkworm breeding.
The meeting focused on the development of the seed and planting material production sector and the promotion of quality control, which will become mandatory in Georgia from 2024 within the framework of fulfilling the obligations under the Association Agreement with Europe. To this end, with the assistance of FAO and USAID programs, the Scientific-Research Center continues to improve the planting material certification system. In order to bring the nurseries in line with modern standards, the center will continue to provide theoretical (training) and practical (supply of raw materials) assistance to the selected farms. To date, 175 seed quality certificates have been issued as a result of the done work and 51 nurseries have been awarded qualification status. A version of the national catalog was created, which included wheat (8 foreign, 6 Georgian) and vine (12 local) varieties; 5400 report recommendations were issued in support of state programs; More than 8000 farmers were consulted on mobile extension. The scientists-staff of the Center systematically conduct trainings and demonstration days both on the place and in the regions.
The significant emphasis was placed on the study of viticulture and winemaking, including specific microzones of viticulture, and the development and dissemination of innovative methods of organic viticulture. In 2022, research in this area will continue, the implementation of which will significantly contribute to the formation of new geographical microzones and, consequently, the registration of new appellation of origin wines. Ongoing activities in the field of food safety, phyto and veterinary risk assessment were highlighted. At the national level, the National Dietary and Nutrition Research Project was developed at the national level and submitted to the Environmental Protection Committee of the Parliament of Georgia. The meeting focused on the Center's laboratory bases, expanding their capabilities due to the modern challenges of the agro-industrial sector. In 2021, the area of soils surveyed exceeded 200,000 ha, maps reflecting soil fertility were developed; It should be noted that in the inter-laboratory evaluation organized by the UN Food and Agriculture Organization, soil fertility laboratory named after professor Ivane Sarishvili was named among the 21 best laboratories.
Within the framework of the program "Georgian Tea Rehabilitation" up to 2000 hectares of abandoned tea-plantations have been studied; Technological schemes of restoration-rehabilitation are issued on 1500 hectares. The issues of identifying Georgian rare and less common vine varieties and creating a database, studying Caucasian wild vines and its relationship with the cultivated vine gene pool, which will continue, were also discussed at the Molecular Genetics Research Laboratory. It was mentioned that in the current 2021, The Integrated Plant Protection Laboratory of the Soil and Food Diagnostic Center named after Adam beridze started functioning, where, along with modern methods of plant protection, the study of the biology of various pests, the search for biological agents and their use will be carried out on a scientific level; "On the one hand, it is important to protect and preserve biodiversity and carry out scientific research, and on the other hand, to cooperate actively with the private sector, share the results and put them into practice," - noted Levan Davitashvili. In 2022, in parallel with the search and restoration of rare vine varieties at the research base of perennial crops, the work will continue to identify the potential of promising vine varieties; The Center will continue to hold active thematic meetings with representatives of the private sector of the vine and wine sector, which will help to promote wines made from rare grape varieties and return them to the production direction. Collaboration with agricultural and other stakeholders will also be actively pursued to reflect the recommendations and findings of farmers based on the results of the Center's research.
In the next 2022, scientific work will continue: in the direction of breeding, micro-clonal plant propagation, integrated plant protection systems, development of modern technologies for storage and processing of agricultural products, food, phytosanitary and veterinary risk assessment and agro-engineering research. International cooperation will be strengthened, which will facilitate the introduction of new intensive varieties, innovative technologies, experience sharing, joint research, which will create new opportunities for the agro-industrial sector.