აგრარულ დარგის ახალგაზრდა მკვლევარების ხელშეწყობის მიზნით, დიდი ბრიტანეთის კვლევით ორგანიზაციასთან მემორანდუმი გაფორმდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი, ახალგაზრდა მეცნიერთა ცოდნისა და გამოდილების გაზრდის ხელშეწყობის მიზნით, დიდი ბრიტანეთის წამყვან კვლევით ორგანიზაციასთან (NIAB) თანამშრომლობას იწყებს. ურიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი ლონდონში, საქართველოს საელჩოს ხელშეწყობით გაფორმდა, რომელიც საქართველოს ელჩის სოფიო ქაცარავას, NIAB-ის აღმასრულებელი დირექტორის, მარიო კაკამოს და ინოვაციური კლასტერის პროგრამის „Growing Kent and Medway” ხელმძღვანელის, ნიკოლა ჰარის მიერ იყო შეთანხმებული.
„დიდი ბრიტანეთი საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორია, რომელთანაც მრავალწლიანი პარტნიორობა და დარგობრივი მიმართულებებით თანამშრომლობა გვაკავშირებს. აღნიშნული მემორანდუმი ხელს შეუწყობს წამყვან ქართველ და ბრიტანელ მკვლევარებსა და ექსპერტებს გამოცდილებისა და ცონის გაზიარებაში“,- აღნიშნა სოფიო ქაცარავამ.
NIAB-ი დიდ ბრიტანეთში სოფლის მეურნეობის დარგში ერთ-ერთი მზარდი სამეცნიერო ორგანიზაციაა, რომელსაც მცენარეთა გენეტიკის, აგრონომიის და მონაცემთა ბაზის შეგროვების კუთხით ფართო შესაძლებლობები გააჩნია. NIAB-ი წარმატებულად თანამშრომლობს როგორც სამთავრობო, საგანმანათლებლო, ასევე ინდუსტრიულ ორგანიზაციებთან.
„ახალი საერთაშორისო თანამშრომლობა ხელს შეუწყობს მემცენარეობის დარგის და ტექნოლოგიების განვითარებასა და გაუმჯობესებას. მნიშვნელოვანია, რომ განსაკუთრებული ყურადღება ახალგაზრდა მკვლევარების განვითარებასა და მათ კარიერულ ხელშეწყობაზეა გამახვილებული. მოხარული ვიქნებით, ქართველ სტუდენტებსა და მკვლევარებს NIAB-ში ვუმასპინძლოთ“,- განაცხადა NIAB-ის აღმასრულებელი დირექტორმა, მარიო კაკამომ.

The Memorandum was signed with UK Research Organization with the purpose to support young agrarian researchers
LEPL Scientific-Research center of agriculture of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia is launching a partnership with the leading research organization of the United Kingdom (NIAB) to increase the knowledge and excellence of young scientists. The Memorandum of Understanding was signed with the support of the Embassy of Georgia in London and was agreed upon by the Ambassador of Georgia Sophio Katsarava, the Executive Director of NIAB Mario Caccamo and the Head of the Innovative Cluster Program ,,Growing Kent and Medway’’ – Nicola Hari.
"Great Britain is a strategic partner of Georgia, with which we have a long-term partnership and cooperation in various fields. This memorandum will help leading Georgian and British researchers and experts to share experiences and knowledge," - noted Sophio Katsarava.
The National Institute of Agricultural Botany (NIAB) is one of the fastest growing scientific organizations in the UK with a wide range of capabilities in plant genetics, agronomy and database collection. NIAB successfully cooperates with governmental, educational and industrial organizations.
"The new international cooperation will contribute to the development and improvement of the plant industry and technologies. It is important to pay special attention to the development of young researchers and their career advancement. We will be happy to host Georgian students and researchers at NIAB,”- said NIAB Executive Director Mario Caccamo.