პროექტი „საქართველოს ველური ვაზის შესწავლა და დაცვა“ დასრულდა
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის 3 წლიანი პროექტი „საქართველოს ველური ვაზის შესწავლა და დაცვა“, რომლის მიზანიც ველური ვაზის ფორმების შესწავლა, გავრცელების თანამედროვე გეოგრაფიის დადგენა და დაცვა იყო, დასრულდა. პროექტის ფარგლებში, საქართველოს ტერიტორიაზე განხორციელებული ექსპედიციებით, მოძიებულია და ჯიღაურას მრავალწლოვანი კულტურების საცდელ-სადემონსტრაციო ბაზაზე დაცულია ველური ვაზის 70 ფორმა. განხორციელდა ველური ვაზის გენეტიკური კვლევა, მისი ადგილის განსაზღვრა მსოფლიო მევენახეობის სფეროში, ასევე, ვაზის კულტურულ ჯიშებთან სიახლოვის დადგენა. პარალელურად, მეცნიერემა ველური ვაზისგან დაყენებული ღვინის ენო-კარპოლოგიური მონაცემები შეისწავლეს.
პროექტის ფარგლებში გამოიცა ქართულ და ინგლისურენოვანი სტატიები და წიგნი, ლექციების და პრეზენტაციების სახით გადაეცათ პროფილურ უმაღლეს სასწავლებლებს და კოლეჯებს, ჯიღაურას კოლექცია კი გამოყენებული იქნება სამაგისტრო და სადოქტორო ნაშრომების შესასრულებლად.
აღსანიშნავია, რომ ველური ვაზი საქართველოს ფლორის ტიპიური მცენარეა და წარსულში მთელს ტერიტორიაზე ფართოდ იყო გავრცელებული. 1982 წელს, ის საქართველოს წითელ წიგნში იყო შეტანილი. პროექტი „საქართველოს ველური ვაზის შესწავლა და დაცვა“ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ფუნდამენტური კვლევების გრანტის ფარგლებში, ღვინის ეროვნულ სააგენტოსთან თანამშრომლობით განხორციელდა.

The project "Study and Protection of Wild Grapewine" has been completed
The 3-year project of the Scientific-Research Center of Agriculture "Study and Protection of Wild Grapevine in Georgia", which aimed to study the forms of wild vines, to determine and protect the modern geography of distribution, has been completed. Within the framework of the project, during the expeditions carried out on the territory of Georgia, 70 forms of wild vines were found and preserved on the perennial crops’ experimental-demonstration base of Jigaura. Genetic research of wild vines was carried out, its place in the field of world viticulture was determined, as well as the proximity to the cultivated varieties of vines was determined. In parallel, the scientist studied the eno-carpological data of wines made from wild vines.
Within the framework of the project, Georgian and English language articles and books were published, lectures and presentations were given to profiled higher education institutions and colleges, the Jigaura collection will be used for master's and doctoral theses.
It should be noted that wild vine is a typical plant of the flora of Georgia and in the past was widespread throughout the territory. In 1982, it was included in the Red Book of Georgia. The project "Study and Protection of Wild Grapevine in Georgia" was implemented in cooperation with the National Wine Agency within the framework of the fundamental research grant of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia.