ENPARD IV-ის ფარგლებში, თესლისა და სარგავი მასალის სერტიფიცირების მიმართულებით, სავალდებულო ორივე ინდიკატორი შესრულებულია
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორის მოადგილემ, ნოდარ ხატიაშვილმა და სერტიფიცირების სამსახურმა, ENPARD-ის პროგრამის წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრაზე, საქართველოში თესლისა და სარგავი მასალის სერტიფიცირების პროცესის დანერგვის მიზნით განხორციელებული ღონისძიებების შედეგები განიხილეს.
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითმა ცენტრმა, ENPARD IV-ის ფარგლებში, თესლისა და სარგავი მასალის სერტიფიცირების მიმართულებით, სავალდებულო ორივე ინდიკატორი შეასრულა. სასოფლო-სამეურნეო კულტურების სარგავი მასალის ხარისხის უზრუნველყოფის მიზნით, დღეისთვის, 7 სანერგე მეურნეობა აწარმოებს CAC კატეგორიის (Conformitas Agraria Comunitatis) სარგავ და გასამრავლებელ მასალას, რაც 2014/98/UECAC დირექტივას შეესაბამება. სასურსათო უსაფთხოების გაზრდის მიზნით კი, 2021 წელს, ქვეყნის მასშტაბით ხორბლის წარმოებისთვის სერტიფიცირებული თესლის გამოყენება, 2019 წლის საბაზისო ნიშნულთან შედარებით, 30%-ით გაიზარდა.
სათესლე და სარგავი მასალის სერტიფიცირება წარმოადგენს ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმების ნაწილს და ქართველ მწარმოებელს საერთაშორიო ბაზრებზე წვდომის შესაძლებლობას აძლევს.
საქართველოში სათესლე მასალის სერტიფიცირების სისტემის დანერგვის პროცესს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი 2015 წლიდან ახორციელებს, რომელსაც 2017 წელს სარგავი მასალის სერტიფიცირება დაემატა.
2017 წლის 1 ივნისიდან სერტიფიცირების პროცესს კანონი „სავალდებულო სერტიფიცირებას დაქვემდებარებული სასოფლო-სამეურნეო კულტურათა ჯიშების გასავრცელებლად დაშვებისა და მეთესლეობის შესახებ“ არეგულირებს, რომელიც მიზნად ისახავს თესლისა და სარგავი მასალის დაცვის სფეროში სახელმწიფო რეგულირების ერთიანი პრინციპების განსაზღვრას და ბაზარზე ხარისხიანი თესლისა და სარგავი მასალის განთავსების უზრუნველყოფას. კანონი არეგულირებს სასოფლო-სამეურნეო კულტურათა ჯიშების რეგისტრაციასთან, თესლისა და სარგავი მასალის წარმოებასთან, გადამუშავებასთან, სერტიფიცირებასთან, შენახვასთან, რეალიზაციასთან, მიკვლევადობასთან და ადგილობრივ და იმპორტირებულ თესლსა და სარგავ მასალასთან დაკავშირებულ საკითხებს.

Under ENPARD IV, both mandatory indicators for seed and planting material certification are fulfilled
Nodar Khatiashvili, Deputy Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, and the Certification Division discussed the results of the measures taken to introduce the certification of seeds and planting material in Georgia at a working meeting with representatives of the ENPARD program.
The Scientific-Research Center of Agriculture, within the framework of ENPARD IV, has fulfilled both mandatory indicators in the field of certification of seeds and planting material. In order to ensure the quality of planting material, 7 nurseries currently produce planting and propagating material of CAC category (Conformitas Agraria Comunitatis) in accordance with the 2014/98 / UECAC Directive. In order to increase food security, in 2021, the use of certified seeds for wheat production nationwide will increase by 30% compared to the 2019 benchmark.
Seed and Planting Material Certification is part of the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement with the EU and gives Georgian producers access to international markets.
The process of introducing the certification system of seed material in Georgia has been carried out by the Scientific-Research Center of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture since 2015, to which the certification of planting material was added in 2017.
From June 1, 2017, the certification process will be regulated by the Law of Georgia ,,On Permission for Distribution of Agricultural Plant Species subject to Mandatory Certification and on seed Production’’, which aims to establish uniform principles of state regulation in the field of protection of seeds and planting material and to ensure quality marketing. The law regulates issues related to the registration of agricultural varieties, production of seeds and planting material, processing, certification, storage, sale, traceability and local and imported seeds and planting material.