სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრსა და ესპანეთის ვაზის და ღვინის კვლევით ინსტიტუტს შორის თანამშრომლობა დაიწყო
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრსა და ესპანეთის ვაზის და ღვინის კვლევით ინსტიტუტს (CSIC) შორის სამეცნიერო-კვლევითი და პრაქტიკული კუთხით თანამშრომლობა დაიწყო, რომლის ფარგლებშიც მევენახეობა-მეღვინეობის სხვადასხვა მიმართულებით ერთობლივი პროექტების შემუშავება-განხორციელებაა გათვალისწინებული.
CSIC-ის მეცნიერ-მკვლევარებმა, აღნიშნული თანამშრომლობის ფარგლებში, სამუშაო ვიზიტით საქართველოში იმყოფებოდნენ, სადაც ჯიღაურას ვაზის ჯიშების ამპელოგრაფიული კოლექცია მოინახულეს და ცენტრის თანამშრომლებთან ერთად, ქართული გენოფონდის კვლევის და ვაზის ჯიშების გენეტიკური შესწავლის მიზნით, საანალიზოდ ნიმუშები აიღეს.
გენეტიკური კვლევების პარალელურად, პროექტის ფარგლებში, იგეგმება მცენარეთა ფიტოსანიტარული კუთხით ერთობლივი კვლევების განხორციელება, რეგიონში გავრცელებული ვაზის დაავადებების გამოვლენის და ზოგადი მდგომარეობის შესაფასებლად. ამ მიზნით ესპანეთის ვაზის და ღვინის კვლევითი ინსტიტუტის წარმომადგენლებმა ნიმუშები საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში აიღეს.
CSIC-ის მეცნიერ-მკვლევარების საქართველოში სამუშაო ვიზიტი გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) მხარდაჭერით განხორციელდა.

Collaboration has launched between the Scientific-Research Center of Agriculture and the Spanish Research Institute for Grapevine and Wine Sciences
The Scientific-Research Center of Agriculture and the Spanish Research Institute for Grapevine and Wine Sciences (CSIC) have launched a scientific and practical cooperation, which includes the development and implementation of joint projects in various areas of viticulture-winemaking.
CSIC researchers paid a working visit to Georgia, where they have seen the ampelographic collection of Jighaura vines and together with the staff of the center, took samples for analysis of the Georgian gene pool and genetic studies of vine varieties.
n parallel with genetic research, the project plans to conduct joint phytosanitary studies of plants to detect common vine diseases in the region and assess the general condition. For this purpose, representatives of the Spanish Research Institute for Grapevine and Wine Sciences took samples in different regions of Georgia.
The working visit of CSIC researchers to Georgia was supported by the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO).