USAID-ის კარტოფილის პროგრამა საქართველოში დასრულდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე იური ნოზაძე და სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი ლევან უჯმაჯურიძე USAID-ის კარტოფილის პროგრამის დახურვის ღონისძიებას დაესწრნენ.
ინოვაციური პროგრამის ფარგლებში, რომელიც 2019 წლიდან ხორციელდება, აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მხარდაჭერით, კარტოფილის საერთაშორისო ცენტრმა (CIP) საქართველოში სათესლე კარტოფილის წარმოების ინოვაციური 3G მიდგომა დანერგა, რამაც ქვეყანაში მეკარტოფილეობის სექტორის განვითარებას შეუწყო ხელი.
„მნიშვნელოვანია, რომ პროგრამის ფარგლებში შეიქმნა მაღალმოსავლიანი, დაავადებისადმი მდგრადი კარტოფილის შიდა მიწოდების ჯაჭვი, რომელიც ორიენტირებული იყო წარმოების რაოდენობის ზრდასა და ხარისხის გაუმჯობესებაზე. USAID-ის ხელშეწყობით, ფერმერებს მიეცათ საშუალება, გაზარდონ შემოსავლები, მოამარაგონ ადგილობრივი და საერთაშორისო ბაზრები, განავითარონ რეგიონის ეკონომიკისთვის მნიშვნელოვანი კარტოფილის სექტორი“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, იური ნოზაძემ.
„პროგრამა სრულდება, თუმცა ამ მნიშვნელოვან საქმეს გააგრძელებს ჩვენი პარტნიორი, საქართველოს ფერმერთა ასოციაცია. პროგრამამ მაღალი შემოსავალები მოუტანა სხვადასხვა ეთნიკური წარმომავლობის თემებში მცხოვრებ კარტოფილის ფერმერებს და მიგრანტებს საქართველოს სხვადასხვა კუთხიდან. პროექტი USAID-ის საქართველოსთან 30-წლიანი პარტნიორობის ერთ-ერთი წარმატებული მაგალითია, რომელიც ხელს უწყობს სამუშაო ადგილების შექმნას და ეკონომიკურ ზრდას მთელ ქვეყანაში. ფერმერებს, რომელთა უმრავლესობას ქალები წარმოადგენენ, მოჰყავთ გაუმჯობესებული ჯიშის სათესლე კარტოფილი, რაც ღირებული მოსავალია და, ამავდროულად, იძლევა უკეთესი ხარისხის მოსავლის მიღების შესაძლებლობას“, - განაცხადა USAID-ის მისიის დირექტორის მოადგილის მოვალეობის შემსრულებელმა, ლია კაპლანმა.
ღონისძიებაზე საუბარი სათესლე კარტოფილის, როგორც საკვების უსაფრთხოების უზრუნველყოფის საქმეში მნიშვნელოვანი ფაქტორის წარმოების სამომავლო გეგმებს შეეხო.
პროგრამა, საერთო ჯამში, 4000-მდე ბენეფიციარს დაეხმარა, 2000-მდე ფერმერმა, სპეციალისტმა და სტუდენტმა კი მონაწილეობა მიიღო საინფორმაციო სახის შეხვდერებში.

USAID Potato Program Completed in Georgia
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Iuri Nozadze, and the Director of the Scientific-Research Center, Levan Ujmajuridze, attended the closing ceremony of the USAID Potato Program.
As part of the innovative program, which is being implemented since 2019, with the support of the US Agency for International Development (USAID), the International Potato Center (CIP) introduced an innovative 3G approach to the production of seed potatoes in Georgia, which contributed to the development of the potato growing sector in the country.
,,Importantly, the program created a domestic supply chain for high-yielding, disease-resistant potatoes, focused on increasing production quantity and improving quality. With the support of USAID, farmers were given the opportunity to increase their incomes, supply to local and international markets, develop the potato sector, which is important for the economy of the region," said the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Iuri Nozadze.
"The program is being completed, but our partner, the Georgian Farmers' Association, will continue this important work. The program brought high incomes to potato farmers living in communities of different ethnic origins and migrants from different parts of Georgia. The project is one successful example of USAID's 30-year partnership with Georgia, promoting job creation and economic growth throughout the country. Farmers, the majority of whom are women, are growing improved varieties of seed potato, which is a valuable crop and, at the same time, provide the opportunity to obtain better quality crops," said USAID Acting Deputy Director of USAID Mission Lia Kaplan.
The discussion at the event touched on the future plans for the production of seed potatoes as an important factor in ensuring food safety.
In total, the program helped about 4,000 beneficiaries, and about 2,000 farmers, specialists and students participated in informative meetings.