მოლდოველი მეღვინე-მევენახეები ჯიღაურას ბაზას ესტუმრნენ
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას მრავალწლოვანი კულტურების საცდელ-სადემონტრაციო ბაზას მოლდოველი მეღვინე-მევენახეები ესტუმრნენ. დელეგაციის წევრებმა ამპელოგრაფიული კოლექცია დაათვალიერეს, საქართველოს მევენახეობა-მეღვინეობის ისტორიას გაეცნენ და იშვიათი ვაზისგან დაყენებული ღვინოები დააგემოვნეს.
„აღფრთოვანებულები ვართ ჯიღაურას მრავალწლოვანი კულტურების ბაზის ხილვით და ჯიშების მრავალფეროვნებით. ამპოლოგრაფიული კოლექცია ძალიან საინტერესო და უნიკალურია. თქვენ დიდი პოტენციალი გაქვთ ღვინის საერთაშორისო ბაზარზე“, - განაცხადა ვაზისა და ღვინის ეროვნული ოფისის დირექტორმა, ელიზავეტა ბრეანამ.
აღსანიშნავია, რომ ჯიღაურას საკოლექციო ნარგაობაში დაცულია ვაზის 350 უცხოური და 437 ქართული ჯიში, მათ შორის ქართული ვაზის უნიკალური და იშვიათი ჯიშების კოლექცია, რომლის მოძიება და აღდგენა ხანგრძლივი დროის განმავლობაში მიმდინარეობდა. სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი ვაზის ჯიშების აღდგენის პარალელურად, იშვიათი ვაზის ჯიშებისგან ღვინოების დაყენებას და მათზე კვლევას ახორციელებს.

Moldovan Winemakers Visited Jighaura Base
Moldovan wine-makers visited the Jighaura Perennial Crops Testing-Demonstration Base of Scientific-Research Center of Agriculture of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia. The members of the delegation viewed the ampelographic collection, got acquainted with the history of viticulture and winemaking in Georgia and tasted wines made from rare grapeines.
“We are pleased to see a base of perennial crops and a diversity of jighaura varieties. The amplographic collection is very interesting and unique. You have great potential in the international wine market,” said Elizaveta Breana, director of the National Bureau of Vine and Wine.
It should be noted that 350 foreign and 437 Georgian grape varieties are preserved in the Jighaura collection plantation, including a collection of unique and rare varieties of Georgian grapevines, which were searched and restored for a long time. The Scientific-Research Center of Agriculture, in parallel with the restoration of grape varieties, produces wines from rare grape varieties and conducts research on them.