სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ვეტერინარიის კვლევის სამსახურს „Med-Vet-Net Association”- ის წევრის სტატუსი მიენიჭა
„Med-Vet-Net Association” აერთიანებს 10 საზოგადოებრივ და 11 სურსათის/ვეტერინარულ ინსტიტუციას ევროპის 14 ქვეყნიდან და მიზანად ისახავს ვეტერინარული და სამედიცინო კვლევითი ინსტიტუტებისა და ლაბორატორიების ქსელის გაფართოებას ევროკავშირში და მის ფარგლებს გარეთ, რაც ხელს უწყობს „One Health – One Medicine” დღის წესრიგის განვითარებას.
ასოციაციის მმართველობითი საბჭოს შეხვედრას, რომელიც ავსტრიაში, ქალაქ ვენაში გაიმართა, სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ვეტერინარიის კვლევითი სამსახურის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
როგორც ვეტერინარიის კვლევის სამსახურის უფროსმა ლევან ციცქიშვილმა განაცხადა, შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ინფრასტრუქტურის, მიზნებისა და საქმიანობას შესახებ.
„ასოციაციის მმართველობითი საბჭოს შეხვედრაზე, განვიხილეთ პროექტები, რომელთა შესრულებაშიც ჩართულია სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ვეტერინარიის კვლევის სამსახური და რომელთა თემატიკაც დაკავშირებულია „ერთი ჯანმრთელობის“ კონცეფციასთან. ასოციაციის მმართველობითი საბჭოს ჩვენ შევთავაზეთ, ასოციაციის წევრების მონაწილეობით შეიქმნას კონსორციუმი, რაც ასოციაციას მისცემს საშუალებას, მოამზადოს და წარადგინოს საგრანტო წინადადება ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამის („Horizon Europe“) ფარგლებში. აღნიშნულმა წინადადებამ გამოიწვია დიდი ინტერესი და მოწონება. მიღებულია გადაწყვეტილება, დაიწყოს მუშაობა კონსორციუმის შექმნასთან დაკავშირებით, სადაც სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი წარმოდგენილი იქნება როგორც სრულუფლებიანი წევრი“, - აღნიშნა ლევან ციცქიშვილმა.

The Veterinary Research Division of the Scientific-Research Center of Agriculture was granted the status of a member of the MED-VET-NET ASSOCIATION
The ,,Med-Vet-Net Association’’ brings together 10 public and 11 food/veterinary institutions from 14 European countries and aims to expand the network of veterinary and medical research institutes and laboratories in the EU and beyond, which contributes to the development of the "One Health – One Medicine" agenda.
The representatives of the Veterinary Research Division of the Scientific-Research Center attended the meeting of the management board of the association, which was held in the city of Vienna, Austria.
As Levan Tsitskishvili, head of the Veterinary Research Division said, the meeting focused on the infrastructure, goals and activities of the Scientific-Research Center of Agriculture.
"At the meeting of the management board of the association, we discussed the projects, in which the Veterinary Research Division of the Scientific-Research Center of Agriculture is involved in the implementation and the topic is related to the concept of "one health". We proposed to the management board of the association to create a consortium with the participation of the members of the association, which will allow the association to prepare and submit a grant proposal within the framework of the European Union programme for research and innovation ("Horizon Europe"). This proposal caused great interest and approval. A decision has been made to start working on the creation of a consortium, where the Scientific-Research Center of Agriculture will be represented as a full member", said Levan Tsitskishvili.