ლევან უჯმაჯურიძემ მონაწილეობა კრიოკონსერვაციის სამუშაო ჯგუფის პირველ შეხვედრაში მიიღო
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ, ჩეხეთის რესპუბლიკის ქ. პრაღაში გამართულ მცენარეთა გენეტიკური რესურსების ევროპის კოოპერატიული პროგრამის ( ESPGR) კრიოკონსერვაციის სამუშაო ჯგუფის პირველ შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა.
ლევან უჯმაჯურიძემ შეხვედრაზე გამოსვლისას სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის საქმიანობის მიმოხილვის პარალელურად ისაუბრა ქვეყანაში მცენარეთა გენეტიკური რესურსების დაცვის არსებულ მდგომარეობაზე, სახელმწიფოს მიერ ამ მიმართულებით გატარებულ ღონისძიებებზე, საკანონმდებლო ბაზაზე, ეკოსისტემებში, ცენტრსა და სხვა უწყებებში არსებული ცოცხალი კოლექციების, In vitro კონსერვაციის, ასევე თესლის გენეტიკური ბანკების მდგომარეობაზე, სამომავლო საერთაშორისო თანამშრომლობაზე და სხვა.
„კრიოკონსერვაცია, როგორც მცენარეთა გენეტიკური მასალის შენახვის ფართოდ მიღებული თანამედროვე მეთოდია, რომელიც საშუალებას იძლევა ხანგრძლივი პერიოდით, უსაფრთხოდ შევინარჩუნოთ საქართველოს იშვიათი რელიქტური და ენდემური მცენარეთა ბიომრავალფეროვნება, ძალზედ მნიშვნელოვანია საქართველოსთვის და იგეგმება ამ მიმართულებით სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრში შესაბამისი ინფრასტრუქტურის მოწყობა“ - აღნიშნა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა, ლევან უჯმაჯურიძემ.
ლევან უჯმაჯურიძემ შეხვედრა ჩეხეთის მცენარეთა გენეტიკური რესურსების სამეცნიერო ინსტიტუტის დირექტორთან მიკულას მადარასთან და სამეცნიერო დეპარტამენტის ხელმძღვანელებთან გამართა, სადაც ყურადღება მცენარეთა გენეტიკური რესურსების დაცვის თანამედროვე მიმართულებებზე, ახალგაზრდა სპეციალისტთა სწავლებაზე, ერთობლივი საერთაშორისო პროექტების, კონფერენციების განხორციელებაზე და ურთიერთთანამშრომლობის სხვადასხვა მიმართულებებზე გამახვილდა.
სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში ცენტრის დირექტორს შესაძლებლობა ჰქონდა დაეთვალიერებინა სხვადასხვა ექსპერიმენტული საცდელი ბაზები მიკროვინიფიკაციის საწარმო, სამეცნიერო ლაბორატორიები თესლის გენეტიკური ბანკი და სხვა.

Levan Ujmajuridze took part in the first meeting of the working group on cryopreservation
Levan Ujmajuridze, director of the Scientific-Research Center of Agriculture, participated in the first meeting of the working group of the European Cooperative Program for Plant Genetic Resources (ESPGR) on cryopreservation held in Prague.
In his speech at the meeting, Levan Ujmajuridze spoke about the current situation of protection of plant genetic resources in the country, the measures taken by the state in this direction, the legislative framework, the living collections in the ecosystems, the center and other agencies, in vitro conservation, also about the state of seed genetic banks, future international cooperation and others.
“Cryopreservation, as a widespread modern method of storing plant genetic material, which allows to reliably preserve the biodiversity of rare relict and endemic plants of Georgia for a long period of time, is very important for Georgia, and it is planned to organize an appropriate infrastructure in the agricultural research center in this direction,” – said the director of the Scientific-Research Center of Agriculture, Levan Ujmajuridze.
Levan Ujmajuridze held a meeting with Mikulas Madara, director of the Scientific Institute of Plant Genetic Resources of the Czech Republic and with the heads of the scientific department, where attention was focused on the modern directions of protection of plant genetic resources, training of young specialists, on the implementation of joint international projects, conferences and various directions of mutual cooperation.
Within the scope of the working visit, the director of the Center had the opportunity to visit various experimental test bases, a microvinification enterprise, scientific laboratories, a seed genetic bank and others.