სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ ევროპის მცენარეთა გენეტიკური რესურსების მმართველი კომიტეტის შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა
ევროპის მცენარეთა გენეტიკური რესურსების კოოპერატიული პროგრამის (ECPGR) მმართველი კომიტეტის მე-17 შეხვედრა პორტუგალიის ქალაქ ლისაბონში გაიმართა.
შეხვედრას ევროპის 31 ქვეყნის მცენარეთა გენეტიკური რესურსების ეროვნული კოორდინატორი და სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციის წარმომადგენელი ესწრებოდა.
ევროპის მცენარეთა გენეტიკური რესურსების კოოპერატიული პროგრამის (ECPGR) წევრი საქართველო 2019 წლიდანაა, ხოლო მიმდინარე წელს, ევროპის მცენარეთა კრიოკონსერვაციის ჯგუფის წევრიც გახდა.
აღმასრულებელმა კომიტეტმა გასული X ფაზის ანგარიშის პარალელურად, წარმოადგინა, მცენარეთა გენეტიკური რესურსების კოოპერატიული პროგრამის (ECPGR)ახალი, XI (2024-2028 წწ) ფაზის სტრატეგია და პერსპექტიული მიმართულებები, როგორიცაა: ევროპის მცენარეთა გენბანკების ინტეგრირებული სისტემების (AEGIS), გენბანკების მენეჯერების და ევროპული შეფასების (EVA) ქსელის შექმნა, გენეტიკური რესურსების ინფორმაციისა და კორდინაციის (ECIC/GR) ევროპული ცენტრის დაფუძნება და სხვა.
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის თესლის ხარისხის ლაბორატორიამ 2020 წლიდან ISO/IEK 17025 სტანდარტებთან შესაბამისობის აკრედიტაცია 2020 წლიდან მოიპოვა.
ევროპის მცენარეთა გენეტიკური რესურსების (ECPGR) კოოპერირებული პროგრამის ახალი XI ფაზის პრიორიტეტების გეგმის მიხედვით, საქართველოში არსებული მცენარეთა გენბანკის კოლექციების მდგრადი მართვის მიზნით, ამავე გენბანკში ISO 9001 ხარისხის სერტიფიცირების მენეჯმენტის სისტემის - ხარისხის ინფრასტრუქტურის შემუშავება-დანერგვა იგეგმება.
ვიზიტის ფარგლებში, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ შეხვედრა ლისაბონის აგრარული და ვეტერინარიის ეროვნული სამეცნიერო ინსტიტუტის ხელმძღვანელობასთან გამართა, მევენახეობა-მეღვინეობის საცდელი სადგურის ვაზის ეროვნული საკოლექციო ნარგაობა დაათვალიერა და ინსტიტუტში ვაზის სელექციის მიმართულებით მიმდინარე კვლევით საქმიანობას გაეცნო.
გამართულ შეხვედრებზე, საქართველოსა და პორტუგალიას შორის სამომავლო სამეცნიერო თანამშრომლობის საკითხები დაიგეგმა.

Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, participated in the meeting of the European Plant Genetic Resources Steering Committee
The 17th meeting of the European Cooperative Programme for Plant Genetic Resources (ECPGR) Steering Committee was held in Lisbon, Portugal.
National coordinators of plant genetic resources of 31 European countries and representatives of various international organizations attended the meeting.
Georgia has been a member of the European Cooperative Program for Plant Genetic Resources (ECPGR) since 2019 and in the current year it also became a member of the European Plant Cryopreservation Group.
In parallel with the last X phase report, the Executive Committee presented the strategy and perspective directions of the new Phase XI (2024-2028) of the Cooperative Programme for Plant Genetic Resources (ECPGR), such as: A European Genebank Integrated System (AEGIS), creation of the European Evaluation Network (EVA), establishment of the European Center for Information and Coordination of Genetic Resources (ECIC/GR) and others.
The Laboratory of Seed Quality of the Scientific-Research Center of Agriculture has obtained the accreditation of compliance with ISO/IEK 17025 standards since 2020.
According to the priority plan of the new phase XI of the European Cooperative Programme for Plant Genetic Resources (ECPGR), in order to manage the collections sustainably, the plant genebank collections in Georgia, it is planned to develop and implement an ISO 9001 quality certification management system - quality infrastructure in the same genebank.
Within the framework of the visit, Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, held a meeting with the management of the National Agricultural and Veterinary Scientific Institute of Lisbon, he visited the national collection of vines of the experimental station of viticulture and winemaking and got acquainted with the current research activities in the direction of vine selection at the institute.
At the held meetings, issues of future scientific cooperation between Georgia and Portugal were planned.