ჯიღაურაში მეგრული და გურული ვაზის ჯიშებისგან დაყენებული ღვინოების დეგუსტაცია გაიმართა
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მრავალწლოვანი კულტურების საცდელ სადემონსტრაციო ბაზაზე მეგრული და გურული ვაზის იშვიათი ჯიშებისგან დამზადებული ღვინოების დეგუსტაცია გაიმართა. ღონისძიებას ცენტრის მევენახეობა-მეღვინეობის კვლევის სამსახურის უფროსი, დავით ჩიჩუა უძღვებოდა.
სადეგუსტაციო შემადგენლობას ღვინის კლუბის წარმომადგენლები და მევენახეობა-მეღვინეობის სტუდენტები წარმოადგენდნენ.
სადეგუსტაციოდ წარმოდგენილი იყო მიკროვინიფიკაციის ბაზაზე დამზადებული 22 საკვლევი თეთრი და წითელი ნიმუში, რომლებიც, კომისიამ მათი ფერის, გემოვნური თვისებების და ქიმიური მახასიათებლების მიხედვით შეაფასა.
განსაკუთრებული მოწონება დაიმსახურეს ჯიშებმა: ჭვიტილური, კუნძა, ჯანი, კამური, პანეში, კოლოში.
აღსანიშნავია, რომ ვაზის იშვიათი ჯიშებისგან დამზადებული ღვინოების პოპულარიზაციასა და სამრეწველო ბაზარზე მათი დაბრუნების მიზნით, სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრში მუდმივად მიმდინარეობს სამუშაო დეგუსტაციები.

Tasting of wines made from Megruli and Guruli grape varieties was held in Jighaura
A tasting of wines made from rare varieties of Megruli and Guruli grapevines was held at the perennial crops experimental-demonstration base of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture. The event was chaired by Davit Chichua, head of the Center’s viticulture and winemaking research division.
The tasting team was represented by representatives of the wine club and students of viticulture and winemaking.
22 research white and red samples made on the basis of micro-vinification were presented for tasting, which the commission evaluated according to their color, taste properties and chemical characteristics.
The varieties: Chvitiluri, Kundza, Jani, Kamuri, Paneshi, Koloshi were especially popular.
It should be noted that in order to popularize wines made from rare grape varieties and return them to the industrial market, working tastings are constantly being held in the Scientific-Research Center of Agriculture.