ესპანეთის სასოფლო-სამეურნეო კომპანიების მმართველები სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წარმომადგენლებს შეხვდნენ
სსიპ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წილკნისა და ჯიღაურას საცდელ-სადემონსტრაციო ბაზებს ესპანეთის სასოფლო-სამეურნეო ტექნოლოგიების კომპანიების მმართველები ესტუმრნენ.
ვიზიტის მიზანს, სოფლის მეურნეობაში გამოყენებული ტექნოლოგიების, მათ შორის უკაბელო კავშირების გაცნობა წარმოადგენდა.
დელეგაციის წევრებს შორის უკაბელოკავშირისსენსორულიმოწყობილობების მიმართულებით მწარმოებელი მსოფლიო ლიდერი „Libelium”იყო, რომელიც მუშაობს ჭკვიანი სოფლის მეურნეობის სისტემების (Smart Agriculture Solution) შექმნაზე.
დელეგაციამ შეხვედრა ბოსტნეული და ბაღჩეული კულტურების და მცენარეთა მიკლოკლონური (In-Vitro) გამრავლებისა და უვირუსო სარგავი მასალის კვლევის სამსახურის ლაბორატორიის წარმომადგენლებთან გამართეს, სადაც ყურადღება ინფორმაციის გაზიარებაზე, ტრენინგების მოწყობასა და ერთობლივი პროექტების შემუშავებაზე გამახვილდა.
ვიზიტის ბოლოს, სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ ესპანელებს ჯიღაურას მრავალწლოვანი კულტურების საცდელ-სადემონსტრაციო ბაზაზე უმასპინძლა,ცენტრის საქმიანობის ძირითადი მიმართულებები, ამპელოგრაფიული კოლექცია და იშვიათი ქართული ვაზისგან დაყენებული ღვინოები გააცნო.
დელეგაცია, 21-22 ივნისს, საქართველოში სავაჭრო მისიით იმყოფებოდა და მათ, ანკარაში ესპანეთის საელჩოს ეკონომიკისა და კომერციის მინისტრი, გილერმო კესლერი ხელმძღვანელობდა.

The managers of the Spanish Agricultural Companies met with the representatives of the Scientific- Research Center of Agriculture
The managers of the Spanish agricultural technology companies visited the Tsilkani and Jighaura experimental-demonstration bases of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture. The purpose of the visit was to familiarize with the technologies used in agriculture, including wireless connections.
Among the members of the delegation was ,,Libelium’’, a world leader in the field of wireless sensor devices, which is working on the creation of smart agriculture systems (Smart Agriculture Solution).
The delegation held a meeting with the representatives of the research division of Vegetable Crops and Melon Cultures and with the representatives of the laboratory of the Micro-clonal (In-Vitro) Propagation of Plants and Virus-free Planting Material, where attention was focused on sharing information, arranging trainings and developing joint projects.
At the end of the visit, the director of the Scientific-Research Center Levan Ujmajuridze hosted the Spanish side at the Jighaura perennial crops’ experimental-demonstration base, introduced the main directions of the center's activities, ampelographic collection and wines made from rare Georgian grapevines.
On June 21-22, the delegation was in Georgia on a trade mission and they were led by the Minister of Economy and Commerce of the Spanish Embassy in Ankara, Guillermo Kessler.