სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრს, ფრენკ ბენტონის სახელობის მეფუტკრეობის საერთაშორისო ასოციაციასა და ყაზახეთის რესპუბლიკის საზოგადოებრივ გაერთიანებას „ალმათის მოყვარული მეფუტკრეების რაიონული საზოგადოება“ შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
მემორანდუმი მიზნად ისახავს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრის მეფუტკრეობის დარგის სპეციალისტების მიერ რეკომენდებული თანამედროვე მეთოდების გაცნობა-სწავლებას და ფუტკრის მოვლის პრაქტიკული გამოცდილების გაზიარებას. მემორანდუმის ფარგლებში, მხარეები ერთობლივ სამეცნიერო-კვლევით საქმიანობას განახორციელებენ.
როგორც სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორის მოადგილემ ნოდარ ხატიაშვილმა განაცხადა, მემორანდუმის ფარგლებში დაგეგმილი კავკასიური რუხი ფუტკრის გენეტიკური კვლევების ერთობლივი სამეცნიერო სამუშაოების შედეგები კიდევ ერთი სტიმული იქნება ცენტრის მიერ მუხურის მეფუტკრეობის ბაზაზე აღდგენილი მეგრული პოპულაციის ფუტკრის სანაშენე ბირთვის ადგილობრივად და საზღვრებს გარეთ გამოყენებისთვის.
აღსანიშნავია, რომ ფრენკ ბენტონის სახელობის მეფუტკრეობის საერთაშორისო ასოციაცია 2020 წელს დაარსდა. ასოციაციაში გაერთიანებულია 12 საფუტკრე მეურნეობა. მეურნეობები, თავის მხრივ, 2350-ზე მეტ სკას მოიცავს, ხოლო ყაზახეთის რესპუბლიკის საზოგადოებრივი გაერთიანება „ალმათის მოყვარული მეფუტკრეების რაიონული საზოგადოება“ ყველაზე მსხვილი ყაზახური გაერთიანებაა, რომელშიც 3000-მდე წევრია ჩართული.
„ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია სამეცნიერო-კვლევით ცენტრთან თანამშრომლობა. გვჭირდება საქართველოს გამოცდილების გაზიარება მეფუტკრეობის მიმართულებით. მოხარულები ვართ, რომ საშუალება მოგვეცემა, საინტერესო და მნიშვნელოვან კვლევებში მივიღოთ მონაწილეობა, განსაკუთრებით იმ ფაქტის გათვალისწინებით, რომ ყაზახურ სამხრეთულ ფუტკრის პოპულაციაში, გენეტიკურად, ქართული მთის რუხი გენი დომინირებს“, - აღნიშნა ალმათის მოყვარული მეფუტკრეების რაიონული საზოგადოების თავმჯდომარემ, ლარისა შიკუნოვამ.

Memorandum of cooperation was signed between the Scientific-Research Center of Agriculture, the International Beekeeping Association named after Frank Benton and the public union of the Republic of Kazakhstan "Almaty District Society of Amateur Beekeepers "
The memorandum aims to introduce and teach the modern methods recommended by the specialists in the field of apiculture of the Scientific-Research Center of Agriculture and to share the practical experience of bee care. Within the framework of the memorandum, the parties will carry out joint scientific and research activities.
As the deputy director of the scientific-research center Nodar Khatiashvili said, the results of the joint scientific works of the Caucasian gray bee genetic studies planned within the framework of the memorandum will be another stimulus for the use of the breeding core of the Megruri population restored by the Center at the Mukhuri beekeeping base locally and outside the borders.
It should be noted that the Frank Benton International Beekeeping Association was founded in 2020. 12 bee farms are united in the association. Farms, on the other hand, include more than 2,350 hives, and the public union of the Republic of Kazakhstan ‘’Almaty district society of amateur beekeepers’’ is the largest Kazakh union, with about 3,000 members involved.
"Cooperation with the scientific-research center is very important for us. We need to share Georgia's experience in beekeeping. We are glad that we will be given the opportunity to participate in interesting and important research, especially considering the fact that the Georgian southern bee population is genetically dominated by the Georgian mountain gray gene," said Larisa Shikunova, chairman of the Almaty district society of amateur beekeepers.