ლურჯი მოცვის მავნე ორგანიზმების გამოვლენა და მათ წინააღმდეგ ბრძოლის ინტეგრირებული სისტემის შემუშავება მიმდინარეობს
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით, პროექტს „ლურჯი მოცვის ბაღების მონიტორინგი და მართვა საქართველოს პირობებში“ ახორციელებს, რომლის მთავარი მიზანი მავნე ორგანიზმების გამოვლენა და მათ წინააღმდეგ ბრძოლის ინტეგრირებული სიტემის შემუშავებაა.
პროექტის ფარგლებში, დასავლეთ საქართველოში, ლურჯი მოცვის წარმოების ძირითად რეგიონებში, ლურჯი მოცვის აგრობიოცენოლოგიური მონიტორინგი, უმთავრესი მავნე ორგანიზმების (მწერები, დაავადებები, სარეველები) გამოვლენა და დაზიანების ინტენსივობის დადგენა, ასევე, ნიადაგის ნაყოფიერების ამაღლება და ფენოკალენდარული სქემების შედგენა იგეგემება.
ამ ეტაპზე, ლურჯი მოცვის ბაღების მონიტორინგი უკვე დაწყებულია სამეგრელოს, გურიის და აჭარის რეგიონებში.
აღსანიშნავია, რომ ლურჯი მოცვის წარმოება საქართველოში 2006 წელს დაიწყო. მოსავლის დიდი ნაწილი ექსპორტზე გადის.

Blueberry pests are being identified and an integrated system of combating against them is being developed
The Scientific-Research Center of Agriculture, with the financial support of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, implements the project "Monitoring and management of blueberry orchards in Georgian conditions", the main goal of which is to detect pests and develop an integrated system to combat them.
Within the framework of the project, in the main regions of blueberry production in Western Georgia, agro-biocenological monitoring of blueberry, detection of the main pests (insects, diseases, weeds) and determining the intensity of damage, as well as increasing soil fertility and drawing up phenocalendar schemes are planned.
At this stage, monitoring of blueberry orchards has already started in Samegrelo, Guria and Adjara regions.
It should be noted that blueberry production in Georgia started in 2006. A large part of the harvest is being exported.