ისრაელის ელჩმა ისრაელის საელჩოს დაფინანსებით აშენებული თანამედროვე ტიპის სათბური დაათვალიერა
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წილკნის ერთწლოვანი კულტურების საცდელ-სადემონტრაციო ბაზეზე, ისრაელის საელჩოს დაფინანსებით, MASHAV-ის პროგრამის ფარგლებში აშენებული თანამედროვე ტექნოლოგიის სათბური ისრაელის ელჩმა საქართველოში ჰადას ესტერ მეიცადმა დაათვალიერა და მიმდინარე სამუშაოებს გაეცნო. თანამედროვე სათბური აღჭურვილია ვენტილაციის, ფერტიგაციის და წვეთოვანი მორწყვის სისტემებით, ამ ეტაპზე ნაკვეთზე ჰიდროფონიკის (მცენარის უნიადაგოდ მოყვანის ინოვაციური მეთოდი) ტექნოლოგიის დანერგვა მიმდინარეობს.
„ჩვენი თანამშრომლობა შემდგომში სემინარების და ტრენინგების სახით გაგრძელდება, რომლის დაწყებასაც ოქტომბრიდან ვგეგმავთ. ისრაელიდან ჩამოვლენ ექსპერტები, რომლებიც მათ გამოცდილებას გაუზიარებენ ფერმერებს. ჩვენ ასევე მზად ვართ ქართულ მხარეს ისრაელში არსებული სხვა თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვის მიმართულებით დავეხმაროთ“ - აღნიშნა ისრაელის ელჩმა ჰადას ესტერ მეიცადმა.
სათბურის ძირითადი დანიშნულება ახალგაზრდა ფერმერების გადამზადება და მათთვის სემინარ-ტრენინგების ორგანიზებაა. აქ სხვადასხვა ქვეყნის აგრონომებსა და ექსპერტებს საშუალება ექნებათ ერთმანეთს ცოდნა და გამოცდილება გაუზიარონ.
სტურმებმა წილკნის ბაზაზე პროფესორ ივანე სარიშვილის სახელობის ნიადაგის კვლევის ლაბორატორიაც დაათვალიერეს, სადაც 2017 წლიდან ნიადაგის სრულყოფილი კვლევა მიმდინარეობს, რომლის საფუძველზეც სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობისთვის ნიადგის შეფასება და მისი ნაყოფიერების დონის განსაზღვრა ხდება.

The ambassador of Israel visited a modern greenhouse built with the funding of the Israeli embassy
The Israeli ambassador to Georgia, Hadas Ester Meitzad, visited the greenhouse of modern technology built under the MASHAV program with the financing of the Embassy of Israel at the annual crops trial-demonstration base of the Scientific-Research Center of Agriculture, Tsilkani, and got acquainted with the current works. The modern greenhouse is equipped with ventilation, fertigation and drip irrigation systems, at this stage the introduction of hydroponics technology (an innovative method of growing plants without soil) is underway.
,,Our cooperation will continue in the form of seminars and trainings, which we plan to start from October. Experts will come from Israel to share their experience with farmers. We are also ready to help the Georgian side in the direction of introducing other modern technologies available in Israel,"- said Israeli Ambassador Hadas Ester Meitzad.
The main purpose of the greenhouse is to train young farmers and organize seminars and trainings for them. Here, agronomists and experts from different countries will have the opportunity to share their knowledge and experience with each other.
The guests also visited the Soil Fertility Research Laboratory named after professor Ivane Sarishvili at the base of Tsilkani, where since 2017 a comprehensive soil research has been carried out, based on which soil is evaluated for agricultural activities and its fertility level is determined.