მარცვლოვანი კულტურების ტრადიციული ჯიშების შენარჩუნების მიზნით, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი FAO-ს საგრანტო პროექტს იწყებს
ხორბლის, სიმინდის და ლობიოს ტრადიციული ჯიშების შენარჩუნების მიზნით, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) საგრანტო პროექტს იწყებს. პროექტი „კლიმატის ცვლილებებთან ადაპტირებული ტრადიციული ჯიშების შენარჩუნება ფერმერულ მეურნეობებში, in-situ და ex-situ კონსერვაციის ფორმებს შორის კავშირის გაძლიერება“ 4 წლიანია და ის საქართველოს 8 რეგიონში განხორციელდება.
პროექტის მთავარი მიზანი საქართველოში სამიზნე კულტურების კოლექციების არსებული მდგომარეობის შესწავლა, მცენარეთა გენეტიკური ბანკის კოლექციის გამდიდრება, საქართველოდან სხვადასხვა დროს გატანილი და უცხოურ გენბაკებში განთავსებული სამიზნე კულტურების გენეტიკური რესურსების დაბრუნება და, გენეტიკური რესურსების შეგროვების მიზნით, ექსპედიციების მოწყობაა. პროექტი ასევე ითვალისწინებს ხორბლის, სიმინდის და ლობიოს კულტურებისთვის მინდვრის ცდების მოწყობას, რომლის შედეგებიც მცენარეთა გენეტიკური რესურსების გენბანკის ადგილობრივ მონაცემთა ბაზაში და ევროპულ კატალოგში (EURISCO) აიტვირთება.
პროექტის განხორციელების შედეგად, გაუმჯობესდება ტრადიციული ჯიშების გამოყენება და კონსერვაცია, ეროვნულ და საერთაშორსო დონეზე ხელმისაწვდომი გახდება სამიზნე კულტურების კოლექციების მორფოლოგიური, აგროსამეურნეო და საპასპორტო მონაცემები, ხელი შეეწყობა ადგილობრივი ჯიშების ფერმერული მეურნებების პირობებში გავრცელებას, რაც, თავის მხრივ, ხელს შეუწყობს მათი ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნებას, მცენარეთა ხანგრძლივი ex-situ კონსერვაციისთვის დანერგილი იქნება ხარისხის მართვის სისტემა და ეროვნული პროტოკოლები, ფერმერულ მეურნეობებს გადაეცემათ ტრადიციული ჯიშების სათესლე მასალა.
პროექტის ფარგლებში დაგეგმლია ფერმერებისთვის სამუშაო შეხვედრების, მინდვრის დღეების, ონლაინ ვებინარებისა და გამოფენა-გაყიდვის მოწყობა.

In order to preserve the traditional varieties of cereal crops, the Scientific-Research Center of Agriculture is launching an FAO grant project
In order to preserve the traditional varieties of wheat, corn and beans, the Scientific Research Center of Agriculture is launching a grant project of the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO). The project "Strengthening linkages between in situ/on-farm and ex-situ conservation of local PGRFA from Georgia and use for adaptation to climate change’’ is 4 years long and will be implemented in 8 regions of Georgia.
The main goal of the project is to study the current state of collections of target crops in Georgia, to enrich the collection of the genetic bank of plants, to return the genetic resources of target crops taken out of Georgia at different times and placed in foreign Gene banks and to organize expeditions to collect genetic resources. The project also envisages the organization of field trials for wheat, corn and bean crops, the results of which will be uploaded to the local database of the Gene bank of plant genetic resources and to the European catalog (EURISCO).
Within the framework of the project, it is planned to organize workshops, field days, online webinars and exhibition-sales for farmers.